Въздухът в Ню Делхи и други райони на Индия остава опасно мръсен

Свят
10:09 - 19 Ноември 2024
911
Въздухът в Ню Делхи и други райони на Индия остава опасно мръсен

Жителите на Северна Индия преживяват пореден ден с тежко замърсен въздух и гъста мъгла, която обгърна по-голямата част от региона. Замърсяването в столицата Ню Делхи остана на критични нива, като индексът за качество на въздуха (AQI) достигна 488 на скала до 500, съобщи Централният съвет за контрол на замърсяването (CPCB), цитиран от "Ройтерс".

Ню Делхи, класиран от швейцарската организация IQAir като най-замърсения град в света, отчете AQI от 489 във вторник, което е малко подобрение спрямо понеделник. Въпреки това стойностите остават "опасни", според международните стандарти. Няколко станции в града дори отчетоха максимално възможния AQI от 500, което представлява сериозна заплаха за здравето на всички жители, особено на тези с хронични заболявания.

Всяка зима тежкият студен въздух в Северна Индия задържа прах, емисии от автомобили и от индуситрията, както и дим от незаконни палежи на селскостопански отпадъци в съседните щати Пенджаб и Харяна. Замърсяването тази година принуди властите да въведат строги ограничения за движение на превозни средства и строителни дейности, а училищата преминаха към онлайн обучение.

Гъстият смог доведе до нулева видимост в щата Утар Прадеш, където емблематичният Тадж Махал е скрит под токсична мъгла вече седмица. В Ню Делхи видимостта се подобри леко благодарение на промяна в посоката и силата на вятъра, който издуха мъглата на североизток.

Строгите мерки срещу замърсяването имат сериозно икономическо отражение, като над 3,4 милиона малки и средни предприятия в Пенджаб, Харяна и Делхи са засегнати от ограниченията, съобщават местните медии.

Индия е третият по големина производител на парникови газове в света след Китай и САЩ, но специфичните икономически и социални условия в страната оформят уникалната ѝ позиция по отношение на изменението на климата и индустриалното замърсяване. Страната често подчертава, че развиващите се държави не носят същата историческа отговорност за натрупаните емисии, както индустриализираните нации. Индия настоява развитите държави, които са допринесли най-много за глобалното затопляне, да поемат водеща роля в намаляването на емисиите и предоставянето на климатично финансиране.

Индия се опитва да балансира нуждата от икономически растеж с климатичните си ангажименти. Въглищата остават основен източник на енергия, но страната активно инвестира във възобновяеми енергийни източници, като си поставя цел да генерира 50% от енергията си от тях до 2030 г. и да постигне въглеродна неутралност до 2070 г. Тези амбициозни цели обаче често са критикувани заради дългите срокове за тяхното постигане.

Замърсяването на въздуха е един от най-големите проблеми, особено в големите градове като Ню Делхи, които често са сред най-замърсените в света. Проблемите са резултат от индустриални емисии, селскостопански палежи, използването на въглища и интензивния трафик. Правителството е въвело програми като Националната програма за чист въздух, която цели да намали замърсяването с 20-30% до 2024 г., но реализацията често е затруднена от сложна административна структура и корупция.

Социалното и икономическото неравенство в Индия се засилва от климатичните промени и замърсяването. Най-уязвими са бедните общности, които живеят в райони с високи нива на замърсяване и са силно зависими от селското стопанство, което страда от климатичните промени. Международното сътрудничество и финансова подкрепа са ключови за Индия в усилията ѝ да балансира икономическия растеж с устойчиво развитие. Въпреки сериозните инвестиции във възобновяема енергия, предизвикателствата остават значителни.