Важно ! Променят правилата за родителите при отпускане на данъчните облекчения
При разведени родители, този без родителски права често пускал документите пръв и така парите не достигали до предназначението си
Родител с права да отглежда детето да има приоритет при данъчните облекчения. По същество това са промените в Закона за облагането да доходите на физическите лица, предложени от Министерството на финансите.
Промените в закона за подоходното облагане се налагат заради казуси, възникнали от практиката, става ясно от мотивите към законопроекта. Тъй като данъчните облекчения са високи – за едно дете данъчната основа се намалява с 6 000 лева, за две – с 12 000 лева, а за три – 18 000 лева, т.е. в семейството остават съответно 600, 1 200 или 1 800 лева, често доходите на единия родител не достигат за ползването на цялото облекчение.
В предходни години вече бе разрешено данъчната основа да се поделя между двамата родители. Оказва се обаче, че често, ако двамата родители са разведени или никога не са сключвали брак и вече не живеят заедно, този, който няма родителски права или при когото не живеят детето или децата в по-голямата част от времето, се възползва първи от облекчението. По този начин практически домакинството, за което е предвидено да има облекчение, остава без него или се възползва само частично. С предлаганите промени се указва, че родителят с права за отглеждане, е този, който има право на облекчението. Ако неговите доходи не са достатъчни, за да се възползва от цялото, другият родител може да получи остатъка.
Ставките при деца или дете с увреждания са по-високи. Приложеният пример е за облагането на доходите за настоящата година. Размерът на данъчните облекчения за деца и деца с увреждания се гласуват в бюджета, а не в Закона за облагане на доходите на физическите лица.