Велико "Хидростроя" потвърди: Изнася бизнеса от България
Обвиненият неслучайно аутсорсвал пари и офиси в Рияд, Дубай и Македония
България бизнес не може да се прави. Колкото по-рано избягаме от България и правим бизнес другаде, толкова по-добре. Аз затова отворих офиси в Дубай. Саудитска Арабия, Македония и Румъния. Предпочитам да участвам в търгове в Румъния, Македония, преговаряме да изнесем техниката в чужбина. Ще участваме в някои от поръчките в България, но за нас тя вече не е приоритет, заяви пред Би Ти Ви собственикът на "Хидрострой" Велико Желев, прясно пуснат под гаранция от 20 бона от ареста.
Обвинението му е за това, че на 24 февруари с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, направил опит да принуди свой служител чрез сила да поеме имуществено задължение чрез подписване на записи на заповеди и разходни ордери на обща сума 68 хил. лв. и с това да му причини имотна вреда в същия размер.
Деянието е придружено с причиняване на лека телесна повреда и е извършено от повече от две лица, посочват от прокуратурата. Всичко започна късно в понеделник (6 март), когато бяха направени претърсвания и изземвания в офисите на "Хидрострой".
Той допълни, че се надявал да не се стигне до ситуация, в която политиците да посегнат на бизнеса му.
"Строителният бранш си знаем, че дойдат ли избори, политиците започват да ругаят и обиждат строителите, като ни обвиняват, че работим с тези или онези. Ние работим с този кмет, който е избран. с Министерски съвет и Народно събрание, които са избрани", поясни бизнесменът.
Той отрече обвиненията, че получените авансова за строежа на два лота от магистрала "Хемус" пари са изнесени в чужбина. "Всичко 48 млн са тук и са вложени в проекти, които "Хидрострой" е изпълнил. Авансите не са незаконна процедура, тя е позната в ЕС. Не е изчезнал нито един лев", поясни адвокатът на Желев Менко Менков.
Самият бизнесмен допълни, че с парите са купени машини, асфалтови и бетонови бази, което са нужни, за да се построят двата лота.
"Държавата определя правилата за строеж на "Хемус". Тя реши да сключи договор с държавната "Автомагистрали", които направиха търг. Ние бяхме поканени за няколко търга да участваме, като аванси се дадоха на всички фирми, спечелили договори", поясни Велико Желев. За него в случая вина има държавата, защото не е подготвила в срок нужните документи, за да започне изграждането на участъците от "Хемус".
По повод обвиненията за изнасяне на парите в чужбина, дошли от предишния министър на вътрешните работи Бойко Рашков Велико Желев обясни, че е превеждал пари от свои банкови сметки в такива в чужбина в редица държави, но след като си е платил данъците.
"Нормално е да инвестирам другаде, отвратен съм се от средата за бизнес в България", каза бизнесменът. Той допълни, че без значение, кое правителство е било на власт, всяка година на "Хидрострой" са правени пълни данъчни ревизии. "Провериха мен, цялото ръководство, съпругите ни", допълни Желев.