Великобритания се отказа да премахва спорни паметници

Свят
12:46 - 05 Октомври 2023
2511
Великобритания се отказа да премахва спорни паметници

Спорните паметници във Великобритания трябва да останат на мястото си, но с допълване на изчерпателно обяснение. Това постанови британското правителство, съобщава "Ройтерс".

Решението идва, след като редица статуи бяха премахнати по време на протестите срещу расизма, които обхванаха света през 2020 г.

Каква да бъде съдбата на статуите на исторически личности като колонизатори или търговци на роби, се превърна в спорен въпрос във Великобритания, след като един такъв паметник беше съборен от протестиращите на "Животът на черните има значение" (Black Lives Matter) в град Бристъл, а други бяха премахнати от властите.

Тогавашният премиер Борис Джонсън и министри заклеймиха тези действия като цензура на историята. От своя страна, активисти и някои обществени фигури заявиха, че на прославянето на такива фигури в публичното пространство трябва да се сложи край.

В новите насоки на Министерството на културата се посочва, че пазителите на спорни статуи и паметници трябва да се съобразяват с политиката на правителството за "запазване и обяснение".

Те трябва да въведат "изчерпателно обяснение, което предоставя цялата история на изобразената личност или събитие, така че да се осигури по-цялостно разбиране на историческия контекст".

Съгласно насоките, които ще се прилагат за монументи в обществени пространства, но не и вътре в музеите, обясненията могат да бъдат под формата на алтернативни медии и творчески подходи, а не само като текст.

Освен това при искане за преместване на дадена статуя, трябва да бъде подадено заявление за планиране, което означава, че решението е на местните власти.

"Искам всички наши културни институции да се оставят да бъдат водени от каквато и да е политика или дневен ред и да използват ресурсите си, за да образоват и информират, а не да се стремят да заличат частите от историята ни, които не ни харесват", настоя министърът на културата Луси Фрейзър.

Критици на консервативното правителство твърдят, че то се е захванало с въпроси, предизвикващи разногласия, за да разпали културни войни с надеждата да засили подкрепата на своя електорат във време на икономически затруднения, когато изостава от опозиционната Лейбъристка партия в проучванията на общественото мнение.

Консерваторите пък уверяват, че се борят срещу крайноляв дневен ред, който се стреми да опорочи Великобритания и нейната история.

През юни 2020 г. протестиращите събориха статуя на робовладелеца от XVII век и местен благодетел Едуард Колстън и я хвърлиха в пристанището на Бристъл.

Инцидентът доведе до разправа с миналото в редица британски институции, в резултат на което някои други паметници също бяха премахнати, включително статуята на търговеца на роби от XVIII век Робърт Милиган в Лондон.

Опитът за премахване на статуята на колонизатора Сесил Роудс в Оксфорд обаче се провали.

Дебатите по този въпрос възникнаха и в други страни, особено в Съединените щати, където историческите статуи в чест на лидери на Конфедеративни щати от времето на Гражданската война също бяха оспорени и премахнати.