Владо Карамазов: В Белене срещнах хора, които промениха живота ми (СНИМКИ)
Президентът откри в Националната галерия "затворническата" изложба на известния актьор

В затвора в Белене срещнах много съдби, много истории, които ме развълнуваха и смея да кажа, че промениха живота ми и начина ми на мислене. Това каза актьорът Владимир Карамазов на откриването на фотографската си изложба „На тяхно място“ тази вечер в Националната галерия - Двореца в София. Изложбата бе открита лично от президента Румен Радев. Артистичното събитие бе уважено и от министъра на правосъдието Георги Георгиев, в чийто ресор са затворите, както и от много колеги на Владимир Карамазов.
Изложбата „На тяхно място“ е социално значимо изследване на Владимир Карамазов по темата за свободата като изконно човешко право, което движи света. В основата на идеята е индивидуалното тълкуване за свободата и житейските ситуации, които ни ангажират с преразглеждане на дефиницията за понятието.
СНИМКИ: АГНЕС МЕТОДИЕВА
81 фотографии, видео и аудио инсталации, както и автентични предмети и обекти от затворническите килии, представят осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване.
Разказани са някои от техните лични истории, показани са моменти от ежедневието им, които имат за цел пълнокръвното въвеждане на зрителите в атмосферата на едно различно човешко съществуване. Авторът успява да изведе концепцията за свобода, като засяга много други аспекти на човешкото съществуване, а не го изолира единствено до връзката му с телесното и заобикалящата среда.
Директорът на затвора в Белене Павлин Камбуров връчи на Владо Карамазов „Оскара на лишените от свобода“, изработен от затворниците
Няма да забравя никога деня, в който ядох риба, качих се на колата, отидох, почуках на затвора в Белене и се запознах с директора на затвора. Той ме разходи из острова и така започна едно приключение, което не знаех, че ще стигне до Националната галерия, каза Владимир Карамазов. Той отбеляза, че героите на изложбата му от затвора много се вълнуват и затова ще бъде направена „изложба на изложбата“.
Експозицията в „Двореца“ ще бъде заснета и принтирана, а след това разположена в библиотеката на затвора в Белене. Авторът на изложбата подчерта, че целият проект е реализиран с лични средства.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев също прояви интерес към изложбата
Директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова отбеляза, че всички познаваме Владимир Карамазов като актьор. „От човека, когото гледат, той се оказва човекът, който гледа сам и се оказва, че освен в професията на актьор, той е изключително смел и изключително романтичен, той обръща погледа си към темата за затвора, за днешния, съвременен затвор, за затвора в нашето всекидневие, в който има хора, които са в затвора без правото на замяна“, каза тя.
Юлиан Вергов разговаря с колегата си Емил Марков
По думите й Владимир Карамазов успява да отиде там и изведнъж се оказва, че това са хора, със своите характеристики, своите навици, своите съдби, които завършват ужасно. Бубнова отбеляза, че е изключително впечатлена от тази негова смелост - да поеме риска да говори за теми, които всички бихме искали да забравим. Хората, които са в затвора задълго или практически - завинаги.
Според Бубнова това е една от най-философските и най-социалните изложби, които представя Националната галерия, защото има много въпроси, много емоции, има огромна неяснота - какво мисля аз за тези хора, мисля ли въобще за това че съществуват такива хора и докъде е това усещане за равенство и толерантност.
Продуцентът Евтим Милошев заедно със съпругата си актрисата Христина Апостолова, зад нея са Владо Пенев, Руси Чанев, Юлиан Вергов и Емил Марков
„Много благодаря на Владимир Карамазов за това, че ни постави в тази дискомфортност, за това, че ни накара да мислим за нещото, което животът може да мине и без него, но се ощетява от емоцията“, каза още директорът на Националната галерия.
„За мен тази изложба е уникална“, каза директорът на затвора в Белене Павлин Камбуров. „Зад всяка фотография има една човешка съдба“, отбеляза той.
Директорката на Националната галерия Ярослава Бубнова похвали Карамазов за изложбата. Заедно с тях е Христо Мутафчиев
Аз също бях изненадан, когато той почука на вратата и ме помоли за съдействие. За наша радост неговото желание напълно съвпадна с концепцията на затвора в Белене. В крайна сметка това е една голяма стъпка към интеграцията, към приемането на тези хора в обществото, посочи той. Той влезе в ролята буквално на служител на затвора - успя да вземе прошка от близък на лишен от свобода, успя да помогне с работа на близките, имам десетки истории, които мога да разкажа, обясни Камбуров.
„Той влезе в сърцата на хората, лишени от свобода“, отбеляза той и връчи на Владимир Карамазов „Оскара на лишените от свобода“, изработен от хората в затвора в Белене.
За да бъдем цивилизовано общество, не трябва да допускаме никой да бъде забравен, каза президентът Румен Радев. Той отбеляза, че вярва, че осъществяването на този проект не е „просто едно провокативно творческо търсене“, а истинска кауза, в която Владимир Карамазов вярва, защото е посветили много време, енергия и лични ресурси.
Президентът изрази увереността си, че изложбата ще постигне успех, защото „тя ни води към отговорите на важни въпроси. Провокира, поставя емоции, мисли, чувства, за това какво представлява съпричастността, катарзиса, покаянието и прошката“.
"Проектът е реализиран в затвор Белене и започна през октомври 2023 и приключи през ноември 2024. Това е едно мое пътуване в територия, за която нищо не знаех и от която определено се страхувах. Но не исках моето знание да стига до чутото и видяното във филмите. Исках аз да се докосна, моите очи да видят и моите уши да чуят. Забележителна, много сложна и важна година в моя живот.
И тъй като не всеки има възможността да се приближи до хора, които са стигнали далеч, прекрачвайки границата на допустимото, давам назаем моите очи. Този проект ми даде друга гледна точка. Не ангажирам никого с нея. Но имам позиция и за мен е важно да я изразя. Защото изразяването на позиция е свободата, която никой не може да ни отнеме. Ако имате сетива да я приемете, това ще ви накара да мислите. Ако тя за вас е неприемлива, просто игнорирайте видяното. Може да заповяда всеки, който има отношение към фотографията и всеки, който иска да надзърне в един български затвор и да погледне очи в очи лишените от свобода хора", написа Карамазов в анонса към изложбата си.
Откриването на фотографската му експозиция бе уважено от неговите близки приятели и колеги Юлиан Вергов, Владимир Пенев, както и от актрисата и сценарист Христина Апостолова, от нейния съпруг - продуцента Евтим Милошев, шефа на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, актьорите Руси Чанев, Ивайло Христов, Емил Марков.
Задълбочен интерес към затворническите фотографии на Карамазов прояви и бившият министър на правосъдието и настоящ съветник на президента по правните въпроси Крум Зарков.
Бившият министър на правосъдието Крум Зарков разгледа с интерес лицата на затворниците, запечатани от фотоапарата на Владо Карамазов