Внимавайте! Ротавируси удрят в стомаха и червата

Актуални новини
13:53 - 28 Април 2025
1736
Внимавайте! Ротавируси удрят в стомаха и червата

За сериозно увеличение на случаите на заболели със стомашно-чревни инфекции, съобщиха лични лекари и педиатри от столицата и страната. Засегнати са хора от различни възрастови групи, като най-уязвими и рискови от усложнения са кърмачета, малки деца, хора в напреднала възраст и такива с имунен дефицит и хронични заболявания, коментира д-р Георги Попов от Трето вътрешно отделение по гастроентерология в “УМБАЛ-Пловдив”. Той подчерта, че “най-характерен е гастроентеритът, представляващ възпаление на стомаха и червата.

Инфекцията се изразява с температура, втрисане, гадене, повръщане, диария, коремни спазми. Причинява се най-често от вируси или бактерии”. Медикът подчерта, че също като грипния вирус микроорганизмите, които причиняват гастроентерит, са сезонни, поради което се наблюдава зачестяване през определени периоди на годината. Гастоентеритът е силно заразен и се разпространява чрез контакт със заболели хора, замърсена храна или вода. Обикновено тези инфекции са самоограничаващи се и отшумяват за няколко дни - до 7-10”, поясни специалистът.

Превенцията на вирусния гастроентерит включва избягване на сурова и недобре термично обработена храна, измиване на плодовете и зеленчуците и на ръцете. Не бива да се споделят кухненски прибори и хигиенни принадлежности с болни близки.

За отсъстващи малчугани от детска градина заради инфекции от ротавируси, съобщиха педиатри от София и Варна. Характерна за ротавирусните гастроентерити е триадата от симптоми: повръщане, диария и фебрилитет, поясниха медици. Те предупредиха, че тези вирусни инфекции често са придружени от остри катари на горните дихателни пътища - хрема, болки в гърлото, остра суха кашлица.

Инкубационният период на болестта е от 15 часа до 7 дни, най-често 1-3 дни.

Антибиотиците не влияят върху вирусните причинители, припомни д-р Попов. Той подчерта, че тъй като няма специфично лечение, се препоръчва постелен режим, прием на достатъчно количество течности, избягване на напитки и храни, които допълнително дразнят стомаха, като кофеин, млечни продукти, захарни изделия, люто, храни с високо съдържание на мазнини. Желателно е да се консумират леки храни. Ако симптомите са тежки може да се наложи прием на противодиарийни и антиеметични лекарства за намаляване на диарията и повръщането. Използването на пробиотици може леко да редуцира продължителността на разстройството.

“При нас сме имали случаи на млади пациенти с изразена дехидратация и насложена бактериална инфекция, налагащо по-сериозна лекарска намеса с комплексна терапия с антибиотици, венозна рехидратация и продължителен болничен престой”, каза д-р Попов.

Според него съществува сериозен проблем с много пациенти, приемащи антибиотици, тъй като тези препарати убиват част от микрофлората, намираща се в стомашно-чревния тракт, която спомага в храносмилането и имунитета. Така се освобождава поле за инвазия на патогенни микроорганизми, които причиняват заболявания, състояние което наричаме “дисбиоза”. Поради тази причина трябва да се внимава с ненужното използване на антибиотици.

“С предстоящите празници ще има струпване на повече хора и опасността да се увеличат още повече случаите на такива инфекции е по-голяма. Освен това трябва повишено внимание при консумацията на яйца, месо и други храни с цел избягване на хранителни натравяния”, каза още д-р Попов.