Война, но стокообменът между България и Украйна е нараснал с над $500 милиона
На фокус са доставките за Киев на гориво и смазочни материали, на хранителни продукти, химикали и торове
Въпреки че войната все още не е свършила, трябва да мислим за възстановяването на Украйна. Трябва да гледаме напред. Ние сме убедени, че ще победим в тази война, която е варварска и необяснима, каза в Русе посланикът на Украйна у нас Виталий Москаленко.
Той участва в крайдунавския град в регионален бизнес форум на тема "Възстановяване на Украйна - възможности за сътрудничество", организиран от Българо-украинската индустриална камара при Българската търговско-промишлена палата (БТПП), съвместно с почетното консулство на Украйна в Русе.
"Трябва още отсега да мислим как да възстановим нашата страна - стопанство, икономика, как да върнем нормалния живот. Българският бизнес може да помогне в целия спектър - в строителството и в транспорта, в химическата, металургичната и хранително-вкусова промишленост, в областта на медицината и в селското стопанство.
Важна ще бъде и подкрепата в сферата на енергетиката", каза посланикът.
По думите му след ракетни атаки от страна на Русия половината от обектите от енергийната инфраструктура на Украйна са унищожени. "По тази причина сътрудничеството от страна на България за възстановяване на енергийната система на Украйна би било много полезно и необходимо.
Отделно, много е важен и транспортът на жито от Украйна през България към други страни", каза Москаленко.
Според него традициите в бизнеса между двете държави са много сериозни. "Ако през последните три-четири години стокообменът между България и Украйна е около 1,5 млрд. долара, то въпреки войната само за първите девет месеца на тази година той е малко над 2 млрд. долара. Очакванията са до края на годината да нарасне още повече", обясни посланикът.
По думите му това показва, че сътрудничеството между двете държави в икономическата сфера е много интензивно. Свидетелство е и за подкрепата, която България оказва на Украйна.
Според посланикът днешният регионален бизнес форум в Русе предоставя възможност за развитие на икономическите взаимоотношения между България и Украйна.
Почетният консул на Украйна в Русе Пламен Бобоков каза, че в срещата са заявили участие 50 украински и още толкова български компании. "Това мероприятие е ясен сигнал, че животът продължава и че ние трябва да се готвим за по-добрите времена. Това е сигнал, че България не е безучастна, че следи с интерес развитието и е готова да помага", каза Бобоков.
По думите му заради войната на фокус сега са доставките в Украйна на гориво и смазочни материали, на хранителни продукти, химикали и торове.
"Има интерес и към юридическите услуги, както и голямо желание от страна на украински компании да се регистрират в България", обясни Бобоков.
Той каза още, че е решено този форум да е в Русе, защото градът е "естествената врата към Украйна". "Морските пътища са прекъснати и сухопътната връзка е през Русе. Русе е важен и стратегически град и би трябвало да допринесе за развитието на отношенията между двете държави", каза още Бобоков.
Сред участниците в срещата бе и Валентин Илиев - изпълнителен директор на застрахователната компания "Лев Инс".
"Нашата компания беше една от първите застрахователни компании в България, която се отзова в подкрепа на прииждащите бежанци от Украйна. Ние бяхме тези, които
разрешихме сключването на гранични застраховки на украинските граждани, както и на застраховка "Каско" за територията на България",
коментира пред БТА Илиев.
Той каза още, че компанията разполага с офиси в шест страни в Европа.
"Офисът ни в Полша работи в тясно сътрудничество с две големи украински компании на територията на Полша. Става дума за една от най-големите IT-компании, която работи дори с правителството на Украйна, а другата е един от най-големите туроператори, която помага на придвижващи се между териториите украинци", обясни Илиев.