Връщаме 13 млрд. лв., ако не намалим с 40% въглеродните емисии до 2025 г.

Топ
15:59 - 31 Май 2022
2993
Връщаме 13 млрд. лв., ако не намалим с 40% въглеродните емисии до 2025 г.

Ако ние не намалим с 40 процента емисиите през следващите три години и половина, България ще трябва да връща 13 млрд. лева, които трябва да бъдат оползотворени по Плана за възстановяване и устойчивост.

Това каза вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов на регионалната конференция за възобновяема енергия RЕ-Source Southeast, която се провежда днес и утре в „София тех парк“.

Той припомни, че това е една от реформите, които са заложени в плана. Министърът смята, че това трудно ще стане, ако след време се появят перфектните „уловители“ на въглероден диоксид. Затова трябва да се мисли за по-гъвкави схеми и по-сериозни действия. По същия начин,

ако страната ни не трансформира въглищния сектор, няма как да оползотвори 2,5 млрд. лева от Фонда за справедлив преход.

Според министъра страната ни трябва все повече да децентрализира енергийната система, да се внедряват все повече ВЕИ източници и да има повече „играчи“ на пазара, включително от най-малките. Той посочи, че дори едно домакинство, което постави панел на покрива си, по някакъв начин участва в цялата енергийна система.

Заради ограничителни режими през годините има много малко места, на които да има нови енергийни мощности от ВЕИ, добави вицепремиерът. Той даде за пример, че има забрана да се строят такива върху земеделска земя. Освен това все още в България не са навлезли плаващите ВЕИ - фотоволтаици на водна площ. Не е добре развита и геотермалната енергия. Има ограничения и за вятърните централи. Министър Сандов изтъкна, че се прави всичко възможно да няма конфликт между климата и ВЕИ.

Затова трябва да се способства „отпушването“ на всички други възможности и да се създаде ясна рамка за рестриктивните режими. 

Новият финансов инструмент REPowerEU показва в значителна степен посоката къде трябва да се съсредоточат новите инвестиции във възобновяема енергия и как да бъде решен въпросът със защитените територии. „Ясен регламент и по-бързи процедури“, заяви Борислав Сандов. 

Работи се активно за промяна на Наредбата за подземните и повърхностните води, за да се „отпушат“ онези процеси, които ще дадат възможност върху все повече водни площи да се разполагат фотоволтаични централи. Работи се и с Министерството на земеделието, за да се намери начин да се въведат агрофотоволтаиците, допълни вицепремиерът.