Все повече норвежци искат да са в ЕС

ЕС
13:24 - 27 Ноември 2024
1072
Все повече норвежци искат да са в ЕС

Все по-голям брой норвежци биха искали страната им да се присъедини към Европейския съюз. Това показва проучване на общественото мнение, проведено в навечерието на 30-ата годишнина от последния референдум, проведен в Норвегия по въпроса, съобщава "Ройтерс".

Все още обаче преобладават противниците на идеята.

За последен път скандинавската страна каза "не" на присъединяването си към европейския блок на 27-28 ноември 1994 г. Тя гласува против членството и на референдум през 1972 г.

Вместо това от 1994 г. Норвегия е част от Европейското икономическо пространство (ЕИП), което позволява свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали между ЕС и държавите извън блока Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.

Около 46,7% от норвежците смятат, че Норвегия не трябва да се присъединява към ЕС, 34,9% са на противоположното мнение, а 18,4% не са решили, според проучване на Sentio.

Противопоставянето на членството е намаляло спрямо 2016 г., когато възлизаше на повече от 70%, и сега е на най-ниското си ниво от 2009 г. Подкрепата пък е нараснала от около 20% през последното десетилетие.

Кризисните времена тласкат норвежците да бъдат по-проевропейски настроени, но като цяло те остават доволни от това, че са аутсайдери, като само е "шок" може да промени мнението им, заяви Кетил Алстадхайм, автор на мемоарите от 2024 г. "Everyone Got it Wrong: On Norway as an EU Nation".

"При търговска война и пандемия от птичи грип, нещо отгоре на това, то може да промени мненията", посочи той.

Като цяло има малък политически дебат относно присъединяването, тъй като двете основни партии - лейбъристите и консерваторите, както и висшите синдикати и основната бизнес организация се противопоставят на започването на нов дебат, добави Алстадхайм.

"Те не искат да станат Дейвид Камерън", заяви той, имайки предвид обещанието от 2013 г. на тогавашния британски премиер да свика референдум за напускане на ЕС.

"Опасенията им са, че ако сега започнете нов дебат за членствот в ЕС, това ще застраши сътрудничеството, което Норвегия има чрез споразумението за ЕИП", обясни Алстадхайм.

Норвегия не е част от митническия съюз на ЕС, общата политика в областта на селското стопанство и рибарството, валутния съюз, търговската политика, външната политика и политиката за сигурност и правосъдието и вътрешните работи.