Все повече язовири пресъхват, много населени места са на воден режим

Общество
08:47 - 07 Ноември 2024
3245
Все повече язовири пресъхват, много населени места са на воден режим

Все повече населени места у нас са на воден режим, а броят на язовирите с под 50% капацитет расте, алармират местните власти.

Язовир "Тича" падна до 45% наличен обем, заяви пред БТА Ирина Димитрова, директор на дирекция „Контрол" в Басейнова дирекция „Черноморски район". При общ обем на яз. „Тича" от 311,8 млн. кубични метра, наличният обем е 141,32 млн. кубични метра.

Кота водно ниво е 174,98 метра, допълни Димитрова. "Притокът към яз. „Тича" е 0,06 кубични метра в секунда, разходът е 2,116 кубични метра", каза тя.

В няколко населени места от област Шумен има въведен режим на водата. Във връзка с намален дебит на водоизточниците и нарушено водоподаване в населените места в община Върбица, е въведено режимно водоподаване в град Върбица, с. Конево, с. Ловец, с. Нова бяла река, с. Иваново, пише в съобщение на сайта на "Водоснабдяване и канализация (ВиК) - Шумен".

В община Смядово, е въведено режимно водоподаване в с. Александрово, с. Веселиново, с. Риш, с. Черни връх. Режимно водоподаване е въведено в с. Църквица в община Никола Козлево, както и в с. Златар в община Велики Преслав.

На брифинг в края на октомври кметът на Шумен проф. Христо Христов настоя водоподаването от язовир "Тича" за напояване и към водни електрически централи да бъде преустановено. „Водата в язовир "Тича" за месец октомври е намаляла с 6,71 процента, нивото е 37,86 процента. Притокът на вода е 0,061, а разходът, който язовирът прави, е 1,6 кубични метра в секунда", каза кметът и добави, че цитираните данни са от бюлетин на Министерството на околната среда и водите.

Вода от язовир „Тича" ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване, увери вчера служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на среща с кмета на община Шумен и областния управител Бейнур Ахмед, съобщиха от общинската администрация.

Община Шумен е в готовност за реакция заради проблема с мътността на водата в града, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Регионалната здравна инспекция в Шумен препоръча водата от чешмите в града и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич да не се използва за пиене и приготвяне на храна. Във връзка със силно завишената мътност на водата след плановото спиране и превключване на новия довеждащ водопровод, ВиК - Шумен увери, че дружеството е предприело необходимите действия за решаване на проблема.

В Рила и Кочериново жителите също се оплакват от липса на вода, въпреки че областният управител на Кюстендилска област Александър Пандурски увери, че нивата на язовирите "Калин" и "Карагьол" не са под минимума.

През миналата седмица водата в Кочериново отново беше спирана продължително на два пъти.