Взрив на сделките за скъпи жилища

Неофициално най-скъпият продаден имот за миналата година е за 8 млн. евро

Икономика
12:30 - 16 Април 2025
36969
Взрив на сделките за скъпи жилища

Изключително голям интерес има към покупката на скъпи имоти, става ясно от данните на БНБ. Отпуснатите от банките заеми за домакинства за суми между 500 хил. лв. и 1 млн. лв. нарастват с рекордните 68,6% за година и достигат 2654 броя.

Преобладаващата част от тези заеми са за покупка на луксозни имоти. Разбира се, част от кредитите може да са за покупка на скъп автомобил или едноличен търговец е взел заем, за да разшири бизнеса си. Но при отпускането на такива заеми на граждани банките най-често също искат като залог  недвижим имот.

Средният размер на кредитите за суми между половин и един милион лева е 635 хил. лв., което е над 324 хил. евро, показват последните данни на БНБ. За такава сума плюс задължителното самоучастие може да бъде купен луксозен апартамент в центъра на София. Лихвите по ипотечните заеми са изключително ниски и месечната вноска за обслужването на такъв кредит е около 2600 лв., ако е взет за максимално разрешения от БНБ срок от 30 години. За човек, който работи на ръководна позиция в голяма фирма или има собствен бизнес, не е проблем изплащането на такъв кредит.

Преобладаващата част от сделките с луксозни имоти стават с пари в брой. Повечето хора, които търсят луксозен дом, имат достатъчно налични пари и не се нуждаят от заем. Най-често хората искат по-голям дом в по-хубав район. Някои от апартамент се местят в къща. А целта е да си осигурят по-висок стандарт на живот. Има и хора, които купуват луксозни имоти, за да инвестират парите си. Най-често те вече имат няколко имота, но добавянето на още един винаги е добро решение, стига човек да може да си го позволи финансово.

Данните на БНБ показват, че има голям ръст и при покупките на скъпи апартаменти и къщи и с кредит. Банките са отпуснали 289 заема на граждани за над 1 млн. лв. Преобладаващата част от тези кредити също са за покупка на имоти. В рамките на година тези заеми са нараснали с близо 53 на сто, или със 100 броя.

Много голямо увеличените има и при по-малките банкови кредитите, които са в достатъчно голям размер за покупката на просторно жилище в София. Заемите за суми между 250 хил. лв. и 500 хил. лв. за година нарастват с 53,7 на сто, показват данни на Централната банка. Тези заеми са 17 472 броя, като за година нарастват с над 6100 броя.

При заемите за домакинства за суми между 100 хил. лв. и 250 хил. лв. също има много голям ръст. В рамките на година те нарастват с 22,4%, или с близо 14 500 броя и вече надминават 79 хил. броя. Най-често тези заеми също са за покупка на жилища.

При по-малките кредити ръстът за година е значително по-скромен, а при заемите за суми до 1000 лв. дори има спад. При спеша необходимост от малки суми хората ползват кредитни карти и услугите на фирми за бързи кредити. Но въпреки това в страната има над 1,19 млн. банкови кредити за суми под 1000 лв.

Ако погледнем не броя на кредитите, а размерът на отпуснатите от банките суми, се оказва че заемите за суми между 100 хил. лв. и 250 хил. лв. имат най-голям дял от кредитирането в страната. Чрез тези заеми банките са отпуснали на домакинствата над 12,2 млрд. лв., което е над 27% от всички заеми за домакинствата. В рамките на година общият обем на тези заеми е нараснал с над 2,4 млрд. лв. Но заемите за по-скъпи жилища в размер между 250 хил. лв. и 500 хил. лв. имат все по-голям дял от банковото кредитиране. За година обемът на тези кредити е нараснал с над 2 млрд. лв., показват данните на БНБ. Общият брой на банковите кредити за суми над 100 хил. лв. за година е нараснал с над 45 на сто.

От данните на БНБ става ясно, че хората взимат все по-големи кредити. От една страна това се дължи на увеличението на доходите, което позволява на домакинствата да изплащат по-големи кредити. Наред с това хората искат да живеят във все по-голям дом, а цените на имотите нарастват, което води до необходимост от взимане на по-големи кредити.

Неофициално най-скъпата сделка за 2024 г. е за 8 млн. евро