Йово Николов : Ефективността на КПК е 1%, а бюджетът ѝ за годината е 18 млн. лева

Заплатата на председателят на комисията е 14 500 лв, разкри още журналистът

Политика
10:20 - 28 Юли 2025
2672
Йово Николов: Ефективността на КПК е 1%, а бюджетът ѝ за годината е 18 млн. лева

„Дали Комисията по противодействие на корупцията (КПК) ще издържи, зависи от начина, по който тя се използва. Все пак тя е на две години, но действията ѝ до сега не показват някаква ефективност. 95% от делата, които е завела комисията, са загубени. 4% в момента са в процес на следваща инстанция и ефективността на тази комисия е 1%“.

Това коментира в ефира на „Тази сутрин“ журналистът Йово Николов, позовавайки се на данни на антикорупционния фонд.

„Тази комисия на нас, данъкоплатците, ни струва (бюджетът ѝ за 2025 г.), 18 млн. лева. Предната година бюджетът за нея е бил 11 млн. лева. От тези 18 млн. лева – 10 млн. лева са заплати. Временно изпълняващият длъжността на тази комисия Пламен Тончев получава брутна заплата 14 500 лева. Не знаем още какви надбавки има, защото той изпълнява две функции – като председател на КПК и като председател на Комисията за конфискация“, посочи Йово Николов.

По думите му съществуването на КПК е абсолютно безсмислено, но "закриването ѝ няма да попречи на влиянието на Пеевски, защото той владее прокуратурата", коментира журналистът.

Политологът Цветанка Андреева посочи, че тази комисия е критикувана от лидера на "ДПС-Ново начало", защото тя е използвана от ПП-ДБ за правене на PR.

„Тази комисия е напълно безполезна, големият залог и разделението вчера стана затова, че тази комисия по авторство на ПП-ДБ всъщност е залегнала в критериите на отпускане на парите и средствата по Плана за възстановяване – 5 милиарда“, коментира политологът.

„Големият проблем е защо се стигна дотук. Някак си 5-годишната криза е свързана с това. Кризата беше създадена, за да се разтрогнат институциите, да бъдат изкормени отвътре, за да могат да бъдат превзети. Ползвателите на тази криза бяха „Продължаваме промяната“ като Министерски съвет – те направиха правосъдието бухалка, арестувайки лидера, а пък Румен Радев използваше института на служебната власт, за да прокарва едноличната си власт и в крайна сметка имаше и тези за президентска република", коментира Цветанка Андреева.

„Много е слаба тезата, че КПК трябва да остане, защото от нея зависят едни пари. Смисълът на КПК е да противодейства на корупцията, ако единствената полза от нея е да не загубим пари от Плана за възстановяване и устойчивост, тя е изпразнена от съдържание. Но уви, другата теза също е вярна, че ако комисията бъде скоропостижно закрита, всичките усилия на Томислав Дончев и неговите хора да възстановят парите ще отидат на вятъра“, коментира политологът и преподавател в СУ доц. Стойчо Стойчев.