Юрист пред Lupa.bg: Реформата на службите ще върне поръчковите убийства
Ген. Атанасов се гласи да оглави обществения орган за контрол на ДАНС, НРС, ГДБОП..., предположи Даниел Божилов
Големият мерак на съпредседателя на "Демократична България" ген. Атанас Атанасов е да се създаде обществен орган за контрол на службите и той да го оглави. Общественият орган фактически ще е чисто политически, т.е партиен. Такъв имаше по времето на Иван Костов и на Бойко Борисов, когато беше главен секретар на МВР.
Създаването на обществен орган за контрол обаче крие рискове. Един от тях е да се овладеят службите и те да се ползват за лична употреба. Това заяви пред Lupa.bg юристът Даниел Божилов по повод готвената реформа на службите.
Той посочи, че когато е съществувал обществен орган за контрол на службите, е имало над 100 поръчкови убийства и нито едно от тях не е било разкрито. Именно за това тази служба е била закрита.
„Ние сме малка държава. Американският модел за различни служби, бюра и т.н на местно и федерално ниво не е нужен. Той е за големи държави с активна външна политика“, смята Божилов.
„Ген. Атанасов признава, че практиката с подслушването ще продължи, само че по модерен начин. Той казва, че иска да се въведат технологични иновации, интегриране на съвременни технологии и подобряване на оперативно-техническите възможности“, посочи юристът и добави: „Трябва да се разбере, че специалните служби на всяка страна имат независим статут и те не са към изпълнителната власт“.
Ето реформата на специалните служби, които ген. Атанасов предлага:
1. Стратегическо планиране и оценка - изработване на подробен анализ на текущата структура, дейност и ефективност в работата, изготвяне на стратегически план за реформи, който да определя целите, приоритетите и начините за постигането им.
2. Законодателна реформа - актуализиране на законодателството, регламентиращо дейността на специалните служби и привеждането му в съответствие с Конституцията, демократичните ценности и правата на гражданите.
3. Кадрови реформи и професионално обучение, развиване на професионалния капацитет, психологическата устойчивост и мотивацията на служителите, насърчаване на професионализма и интегритета.
4. Въвеждане на технологични иновации, интегриране на съвременни технологии и подобряване на оперативно-техническите възможности, при строги гаранции за спазването на правата на гражданите.
5. Упражняване на ефективен контрол от цивилен независим надзорен орган, който да следи за законосъобразната дейност на службите и да предотвратява злоупотреби с власт.
6. Засилване на сътрудничеството, координацията и обмена на информация с други държавни органи и с международните партньори.
7. Създаване на механизми за обжалване на актовете на специалните служби, които да защитават правата на гражданите.
8. Комуникация и информиране на обществото, повишаване на прозрачността в дейността на службите, активно включване на обществеността в диалога за балансиране между опазване на сигурността и гражданските свободи."