Южна Африка бори ХИВ с вагинален пръстен
Силиконовото изделие постепенно освобождава антиретровирусно средство, сменя се всеки месец
Нов метод за превенция на ХИВ - вагинален пръстен, който доставя антиретровирусно лекарство, скоро ще бъде пуснат в Република Южна Африка (РЮА), една от най-засегнатите от СПИН страни в света, съобщи АФП, позовавайки се на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария.
Според фонда три организации, участващи в борбата със СПИН в РЮА, са поръчали 16 000 пръстена, които трябва да бъдат на разположение през следващите няколко месеца.
Силиконовият вагинален пръстен, вдъхновен от тези, използвани за женска контрацепция, постепенно освобождава антиретровирусно средство - дапивирин, и трябва да се сменя всеки месец.
"Убедени сме, че новият пръстен може да окаже революционно въздействие върху превенцията на ХИВ - човешки имунодефицитен вирус, който разрушава имунната защита", казва ръководителят на фонда Питър Сандс в съобщение за пресата.
Пръстенът е алтернатива на други превантивни лечения или предекспозиционна профилактика (PrEP), които през последните години направиха революция в превенцията срещу вируса на СПИН.
Другите лечения включват всекидневен прием на хапче или поставяне на инжекция всеки месец - методи, които невинаги са подходящи за всички целеви индивиди, обясняват южноафриканските организации за превенция.
"Жените се нуждаят от достъп до редица безопасни и ефективни решения, включително пръстена с дапивирин, за да могат да изберат най-подходящото за тях", казват от Фондацията за борба със СПИН в Южна Африка.
По данни на Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) през 2023 г. жените и момичетата в юношеска възраст ще съставляват 53 процента от инфекциите по света.
В Република Южна Африка все още се отчита един от най-високите проценти на ХИВ-позитивни лица в света - 13,7 на сто.
Над 5,4 милиона от приблизително 8,2 милиона заразени (при общо население 60 милиона) приемат антиретровирусни лекарства - една от най-мащабните програми за лечение на ХИВ в света, която драстично е намалила смъртността.
Неотдавнашни клинични изпитвания показаха, че вагиналният пръстен с дапивирин, одобрен от Световната здравна организация (СЗО), може да намали с 35 процента риска от сероконверсия - преминаването на индивида от ХИВ-негативен към ХИВ-позитивен.
"Надяваме се, че много други държави ще последват примера на Република Южна Африка", добавя Питър Сандс.
Освен в РЮА, приспособлението е одобрено и пуснато в употреба и в няколко други африкански страни, сред които Уганда, Кения и Зимбабве.