За Бога, братя, не купувайте!

КНСБ алармира: Млечните продукти в България са най-скъпи в ЕС

Политика
14:00 - 12 Юли 2025
6601
За Бога, братя, не купувайте!

Най-важното в момента е цените да бъдат държани под контрол, каза в ефира на Нова телевизия президентът на КНСБ Пламен Димитров. 

В малката кошница някои продукти растат на годишна база дори с 20-30%. Ние вече имаме едно сериозно увеличение на най-насъщните ни стоки и услуги, отбеляза лидерът на КНСБ. Според него трябва да се активира потребителят като основен контролен орган в пазарния свят, той трябва да наказва този, който е сложил 200-300 процента надценка.

Така индиректно синдикалистът припомни прочутата фраза на премиера Димитър Попов от 1991 г.: "За Бога, братя, не купувайте това, което ви харесва, но е много скъпо, защото след 30-40 дни цените ще паднат, а вие ще сте похарчили парите си и няма да можете да купите най-необходимото ви.“ Тя беше изречена по повод на факта, че воденото от него коалиционно правителство на 1 февруари с.г. освободи широк кръг от държавно регулирани дотогава цени и те скочиха до небесата.

"Когато има съмнения за нелоялни търговски практики, КЗК трябва да се намеси и тогава ще видим регулатор в действие. Няма обяснение защо в последните години наблюдаваме най-високите в ЕС абсолютни стойности на цената на млечните продукти в България, каза Пламен Димитров и допусна, че това не е форма на пазарно поведение.

По разчетите на КНСБ 8-10 последователни тримесечия в България имаме най-високи цени на млечните изделия в ЕС, което не е нормално и синдикалният лидер силно се надява, че КЗК ще се намеси.

Той допусна, че ще има още едно увеличение на кредитния рейтинг на страната ни в началото на следващата година, когато влезем реално в еврозоната.

Бюджетът за 2026 година вероятно ще бъде доста тежък, каза Димитров.

Според него доходите ще растат поне със същия темп от последните две години, което значи двуцифрен процент - 12-13 до 15 процента. Това се случи и във всички балтийски държави след приемането в еврозоната, за шест-седем години бяха наваксани много изоставяния, припомни Димитров. Аз смятам, че и в България това също ще се случи, посочи Димитров и уточни, че това трябва да върви заедно с процеса на нови инвестициите и нова добавена стойност за по-справедливо разпределение между бизнеса и работещите. 

Основният проблем на България е корупционната среда, каза президентът на КНСБ. Инвеститорите гледат кредитния рейтинг, но искат и гаранции за своите инвестиции, отбеляза Пламен Димитров. 

Димитров каза, че след горските работници в понеделник, ще протестират служители и на други агенции.

Посланието на Брюксел е да свиваме дефицита, а не разходите, посочи още президентът на КНСБ.