За първи път: Пуснаха посетители в харема на Топкапъ
Светая светих на османските султани е оградена с дебели зидове, които пазят от любопитни очи
Хамамът, тайнствено и интригуващо място в двореца на османските султани Топкапъ (на турски: Топкапъ сарайъ - б.а.) в историческия център на Истанбул, за пръв път бе открит за посещения на туристите от страната и от чужбина след продължителна реставрация, пише БТА.
Хамамът се помещава в т.н. Ташлък, който е построен през 16 в. и е известен като малкия двор на харема. Освен хамама (турска баня-б.а), там е имало стаи за наложниците и евнусите (кадъефенди - б.а), както и кухня, сервизни помещения.
За отбелязване е, че тези секции
са оградени с дебели зидове, за да предпазват от любопитни очи.
Специален тунел, който се ползвал само от султана и евнусите, свързвал харема с резиденцията и другите части на двореца.
Много години тези секции бяха затворени за посетители, поради което предизвикваха още по-голям интерес. Не на последно място трябва да се отбележи, че са осеяни с
легенди и предания за тайни и интриги, някои от които са нaмерили място в литературата.
След продължителна реставрация новите секции за пръв път бяха отворени за посетители.
Хамамът е една от най-старите сгради на двореца Топкапъ. Състои се от три части: студена, прохладна и топла част. Той е мястото, където най-ярко се открояват характерните особености и балнео културата в османската епоха, посочват специалистите.
В реставрирания хамам са изложени около 120 произведения на изкуството на тази тема.
Предстои до края на тази година да приключи реставрацията и на другите секции в харема и да бъдат отворени за посетители.
Сред тях са апартаментите на майката на султана (Валиде султан - б.а) с прозорчета, гледащи към Истанбул, спални, дневни стаи, подредени според йерархията, стаи за малките принцове, просторна градинска тераса с изглед към Истанбул, която е оградена с дебели каменни стени, за да не се вижда от любопитни очи, и други.
По специалния тунел, свързващ харема с резиденцията и другите части на двореца, имала право да минава и Валиде султан, за да наблюдава зад специален параван някои от срещите и разговорите на височайшия ѝ син.
От столетия насам харемът е един от най-интригуващите аспекти на двореца Топкапъ.
Специалистите по османска история посочват, че е важна институция в османската държава - школа, която е просъществувало до 18 в.
Освен жилище на османските владетели и техните семейства, харемът е приютявал и стотици наложници.
Зад стените му обаче се е вихрил свят на тайни, политически маневри и схеми за придобиване на власт.