Забраниха на руски свещеник да служи заради антивоенна проповед

Патриарх Кирил е близък съюзник на президента Владимир Путин

Русия
11:46 - 24 Септември 2024
1220
Забраниха на руски свещеник да служи заради антивоенна проповед

Отец Йоан Бурдин, който в продължение на години служеше като свещеник в град Карабаново, Владимирска област в Русия, беше осъден от църквата и му бе забранено да извършва богослужения, след като критикува остро войната в Украйна през 2022 г., предава Ройтерс.

В своя проповед и коментари онлайн Бурдин изрази несъгласие с войната, като заяви, че християните не могат да стоят настрана "когато брат убива брат". Според него кръвта на цивилните украинци ще тежи върху съвестта на руските управници, войниците и тези, които одобряват войната или мълчат по въпроса.

В резултат на това, Бурдин беше глобен за "дискредитиране на руската армия" и през юни 2023 г. Руската православна църква го осъди за "еретичен пацифизъм". На него му беше наложена забрана да води богослужения, а причината е подкопаване на доверието към патриарх Кирил, който подкрепя Кремъл и руската военна операция.

Отец Бурдин обаче заяви пред Ройтерс, че не вижда проповедта си като антивоенна, а по-скоро като християнска проповед, насочена срещу убийството. Той продължава да се смята за свещеник и заяви, че дори забраната не може да го лиши от служението към Бог.

Реакцията към неговите изказвания е смесена, като някои от енориашите му в Карабаново го подкрепят и желаят той да бъде възстановен на позицията си.

Патриарх Кирил е близък съюзник на президента Владимир Путин и силно подкрепи войната в Украйна, при която десетки хиляди хора загинаха, а милиони бяха прогонени от домовете си. Русия отрича обвиненията във военни престъпления в Украйна.

През 2022 година ЕС се опита да включи патриарх Кирил в своя списък със санкции, но държавите членки не успяха да постигнат единодушие по въпроса, тъй като Унгария се противопостави на подобен ход.

Руският патриарх нарича руснаците, които не служат на страната си, "вътрешни врагове" и описва патриотизма като "най-голямата добродетел".