Зацикляне: СЕМ пак не одобри новия Управителен съвет на БНР
Ако на три заседания няма съгласие с 4 "за", за избора ще са достатъчни 3 гласа
С три гласа "за" и двама "въздържал се" членовете на Съвета за електронни медии отново, както и на предишно заседание миналата седмица, не подкрепиха предложения от генералния директор на Българското национално радио Милен Митев Управителен съвет. За утвърждаването на ръководния орган на БНР са необходими 4 гласа. Съгласно Закона за радиото и телевизията, ако на три поредни заседания на СЕМ не бъде постигнато това мнозинство, следва вземане на решение с обикновено мнозинство от три гласа. Следващото заседание е насрочено за 12,15 часа днес.
Предложеният от генералния директор на БНР Милен Митев състав на Управителния съвет е същият, както и миналата седмица - журналистът Валери Запрянов, изпълняващият длъжността директор на "Музикална къща БНР" Теодосий Спасов, директорът на дирекция "Международно сътрудничество" Албена Миланова и юристът Димитър Димитров, който и в момента е член на Управителния съвет. "Въздържал се" гласуваха Симона Велева и Пролет Велкова.
Велева обяви, че за нея е неприемлива кандидатурата на Димитров:
"Изразявам съжаление, че, въпреки притесненията, които изразихме, г-н Митев не благоволи да направи персонални промени в така предложения състав на Управителния съвет. Действително в него има доказани професионалисти и хора, които познават добре Радиото, но за мен продължава да остава съмнението за връзки на г-на Димитров с конкретна кантора и с конкретни лица, които имат интереси вътре в Радиото".
Позицията на Пролет Велкова относно кандидатурата на Запрянов: "Този човек е свързан с една от най-големите корупционни схеми в съвременна България, с най-големия финансов обир на държавата през КТБ, знаете, и документи приложих, официални. Необяснима е за мен тази непреодолима неотстъпчивост на генералния директор да настоява за тази кандидатура".
Председателят на СЕМ Соня Момчилова коментира: "Последователност и, да, неотстъпчивост можем да отбележим в поведението и в отстояването на избора на генералния директор на БНР. Моето мнение е, че това е достойно за уважение. Лично аз се тревожа силно от прекалената намеса в работата, в изборите на генералните директори на обществените медии. Мисля, че трябва да им бъде давана свобода и съответно търсена отговорност".