Законът за личния фалит стартира до 9 месеца

Икономика
17:29 - 16 Юли 2025
762
Законът за личния фалит стартира до 9 месеца

Прилагането на закона за личния фалит на граждани трябва да стартира до девет месеца, обясни Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Законът вече окончателно е приет от парламента и е обнародван на 4 юли в “Държавен вестник”. Но за да може човек да поиска фалит и да стартира процедурата по закона, трябва да бъде направен Регистър по несъстоятелността.

В приетия от парламента закон е даден 9-месечен срок от влизането му в сила да бъдат създадени необходимите условия за въвеждане в експлоатация на Регистъра по несъстоятелност на граждани. В 9-месечен срок от влизането в сила на закона Висшият съдебен съвет трябва да организира автоматично предаване на данни и документи от Единната информационна система на съдилищата към Регистъра по несъстоятелност. След като всичко това бъде направено реалното приложение на закона може да започне.

Според Лилия Димитрова крайните мнение по отношение на закона за личния фалит не са верни. Някои казват, че веднага след реалния старт на приложението на закона 100 хил. човека ще подадат заявления за обявяване във фалит. Други пък казват, че законът така е написан, че никой няма да поиска фалит. Но тези крайности няма да отговарят на действителността.

В България единственият официален източник на информация по отношение на възможността на хората да изплащат заемите си е Централният кредитен регистър. Там има данни за отпуснатите заеми от банки и небанкови кредитни институции, както и информация дали кредитите се изплащат коректно. Но по света има и допълнителни възможности, които подпомагат кредитните институции в преценката дали да отпуснат заем на конкретен човек.

В някои държави има черни списъци на хора, които често взимат заеми без да ги връщат, които се правят от браншови организации. Най-често в тези списъци влизат измамници, които взимат кредити с ясното намерение да не ги връщат.

В много страни пък има кредитни бюра. В тях има пълна информация не само за кредитите, а за всички задължения на гражданите - към телекоми, за сметки за вода и т. н. В САЩ например, ако кредитният райтинг на човек не е добър, няма да му дадат дори да вземе жилище под наем.