Заплатите растат с различна скорост по области

Актуални новини
10:55 - 25 Февруари 2025
829
Заплатите растат с различна скорост по области

Освен че се разминават значително, средните заплати по области растат и с доста различна скорост, показват данни на националната статистика. За последното тримесечие на 2024 г. средната работна заплата варира от 3287 лв. в София до 1602 лв. в Смолян. Ръстът спрямо края на 2023 г. също се разминава в пъти от област на област - в Добрич надхвърля 20%, а в съседната област Търговище не успява да достигне 8%.

Първите седем области по средна заплата се запазват без промяна - София, Варна, Враца, Софийска област, Стара Загора, Пловдив и Русе. След това обаче различният ръст води до големи размествания. Перник например изпада от девето чак на 14-о място. Бургас изпреварва Габрово и се издига от десето на осмо място. Плевен се изкачва от 15-о на десето място, изпреварвайки Шумен, Разград и Пазарджик. Разград и Шумен са твърде близки по доходи, но сега Шумен изпреварва с малко Разград. В дъното Видин се изкачва от последното място, като задминава Кюстендил и Благоевград, а Смолян отива на последно място.

Най-голямо увеличение на годишна база постига област Добрич - 20,2%. В същия диапазон е ръстът и на възнагражденията във Велико Търново - 18,8%. Видин, която традиционно прави впечатление с ниското средно възнаграждение, сега бележи 18% увеличение. Относително висок е ръстът и в Монтана - 16,1%. Както стана дума, заплатите в Плевен дръпват пред няколко области с ръст от 15,9%.

В София увеличението спрямо последното тримесечие на 2023 г. е 13,3%. Приблизително толкова е и в Пловдив (13,4%), а във Варна е малко по-голямо - 15,51%. Припомняме, че за този период минималната заплата беше увеличена по новата формула, която я обвърза със средната заплата, с 19,6%. Вероятно това увеличение оказва и най-съществено влияние върху ръста на възнагражденията.

На дъното по ръст на възнагражденията е Търговище, с 8%. Под 10% е увеличението и в Стара Загора (9,1%), макар че тази област запазва петото си място по доходи в страната. 10,6% е увеличението в област Перник, долу-горе толкова е и в Софийска област - 10,8%.

В края на годината в статистиката се забелязва и един любопитен показател - размерът на годишните премии, които са различни от другите допълнителни възнаграждения в рамките на годината. Усреднени за цял сектор, данните не са показателни, но все пак дават известна представа за този тип плащане, пише pariteni.bg. Като сума годишните премии варират от 17 лв. в сектор Хотелиерство и ресторантьорство до 283 лв. в енергетиката, а като процент от средната заплата - от нищожните 1,12% в хотелиерството до 11% в операциите с недвижими имоти. 

В ИТ сектора годишният бонус е бил средно 273 лв., но това не е особено много като дял от средната заплата - само 5,14%. За работещите в агенциите за недвижими имоти годишната премия е била 241 лв. На четвърто място като сума идва сектор "Държавно управление", където е държавната администрация. Там са получили 227 лв. средна годишна премия, което е 8% от средната заплата. В образованието допълнителната сума е 179 лв. (6,3%), а в здравеопазването - 75 лв., или 3%, като тук спадат и социалните дейности. Общо за всички сектори сумата е средно 112 лв.

Като се вземат предвид и годишните премии, цели шест сектора минават границата от 3000 лв. средна работна заплата за четвъртото тримесечие на 2024 г. В ИТ сектора нивото й е 5578 лв. с включени годишни премии. В енергетиката е 3789 лв., във Финансови и застрахователни дейности - 3693 лв., в Професионални дейности и научни изследвания - 3524 лв., в Държавно управление - 3072 лв., в Образование - 3023 лв.