Започва обследване на двата язовира над Царево
Хидроинженери започват обследване на двата язовира над Царево, които събраха тонове дъждовна вода по време на бедствието и така не се стигна до още по-страшни последици.
Геофизикът Пламен Петков, който има 30 годишен опит във ВиК проектирането, казва, че стената на язовир “Потурнашки” не е поддържана от години и по чудо не се е скъсала. „Това, което веднага се забелязва, че самата стена е обрасла с храсти и дървета и едра дървесна растителност, чиято коренова система компрометира тази стена“, каза той. Водата е преливала над стената, въпреки това, тя е издържала налягането. Експертът казва, че по свидетелските разкази на хората за вълни от по два метра, няма как силният дъжд да е причината за бедствието.
„За да се получи такова затлачване и вълни от очевидци, които казват - "дойде вълна от по 2-3 метра", това означава, че тази вода е била заприщена някъде, тоест не е имало проходимост на тези дерета или речни корита, за да може тази вода да се оттича по естествен път“, обясни Петров.
Областният управител на Бургас и кметът на Царево обясниха, че ремонт на язовирите е необходим, но опасност за хората няма.
От Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, които извършват контрол, заявиха, че на 20 юни е направена проверка, която констатира, че язовирът "Потурнашки" е абсолютно изправен. И въпреки растителността по стената компрометирани участъци към момента на проверката-няма. "След поройните дъждове в района на язовирите се констатираха нарушения по въздушните откоси на язовирните стени. С цел максимална сигурност на населението е взето решение водните нива в язовирите да се понижат до кота мъртъв обем, след което да се анализират възможностите за ремонтно-възстановителни работи", допълват те.