Заради безводие : В Сицилия събират вода от климатиците

Цената на камион с вместимост 8000 литра се е удвоила в сравнение с предишната година и е достигнала около 120 евро

Новини
14:00 - 08 Септември 2024
8796
Заради безводие: В Сицилия събират вода от климатиците

Горещото лято с температури над 40 градуса в продължение на седмици задълбочи проблема със сушата в Сицилия. Районите във вътрешността на острова „стават все по-жадни“ - липсва вода в домовете и за напояване на полетата.

Това нанася сериозни щети на селското стопанство и животновъдните ферми. В 93 населени места беше въведен строг режим на водата. Гражданите на Агридженто, един от най-засегнатите райони, където водата тече само на всеки 15 дни, излязоха по улиците през август с викове "Искаме вода".

След четири години валежи под средното ниво италианското правителство обяви извънредно положение в началото на тази година, за да се опита да управлява по-добре ресурсите до есенния дъждовен сезон. Сред най-засегнатите провинции са Калтанисета и Агридженто, където властите осигуряват редовно водоснабдяване само за няколко часа седмично или на всеки две седмици в зависимост от квартала. Там обаче сушата остави и много домакинства без течаща вода в продължение на повече от два месеца.

В десетки централни сицилиански градове водата е разпределена по норми, като гражданите са принудени да разчитат на доставки от цистерни, които могат да струват на семействата и фирмите средно 300 евро на месец.

Цената на камион с вместимост 8000 литра се е удвоила в сравнение с предишната година и е достигнала около 120 евро.

От гражданската защита на Сицилия заявиха, че островът търси нови водоизточници и ремонтира изоставени кладенци, но ситуацията е толкова критична, че в изключителни случаи кметовете на градовете трябва да използват правомощията си за временно изземване на частни кладенци.Хроничният недостиг на вода не е нещо ново за сицилианците, които разполагат с резервоари на покривите или под земята, за да посрещнат периодите на недостиг, но те се оказват недостатъчни, тъй като периодите на суша стават все по-дълги и по-тежки.

Сицилианците възприеха трикове като събиране на вода от климатичните инсталации, която се използва за тоалетната, или споделяне на водата между съседите.

Друго решение е създаването на индивидуални или общи резервоари за вода. За да напълнят резервоара обаче, хората трябва да се обадят на частен дистрибутор на вода и да платят около 250 евро.

Въпреки че имат право да поискат възстановяване на сумата от държавата, някои хора не могат да си позволят първоначалните разходи.

В Италия официално водата се счита за обществено благо и не може да се продава от физически лица, които могат да имат частни кладенци само за лична употреба.

Само оторизирани частни цистерни могат да разпространяват вода, която са взели от обществени източници, като събират такса за транспортиране. За да направят това, те самите трябва да плащат тарифа на местното официално водоснабдително дружество.

Правилата обаче редовно се нарушават, което крие потенциални рискове за общественото здраве. Много от цистерните не са регистрирани и работят без надзор или регулация, като доставят вода от неконтролирани източници и с неясно качество. Сицилия отдавна се бори с високите температури, свързани с изменението на климата, като през 2021 г. постави европейски топлинен рекорд от 48,8 градуса, а редица градове трябваше да въведат дажби за вода.