Заради нарушения по Великден: Унищожават три тона храна и затвориха седем магазина!

На българските щандове около празниците е имало и дълбоко замразено новозеландско агнешко месо, призна д-р Кулински

Новини
10:40 - 08 Май 2025
3570
Заради нарушения по Великден: Унищожават три тона храна и затвориха седем магазина!

Затворени са седем магазина заради нарушения на територията на цялата страна около Великденските празници. Близо три тона храна е предадена за унищожение след проверки.

Сред унищожените храни са 400 кг козунаци, курабийки и други печива, 25 000 яйца и над 500 кг месо, информира д-р Любомир Кулински - директор на "Контрол на храните" в БАБХ.

Българската агенция по безопасност на храните направи засилени проверки преди Великден. Проблемите, заради които храните са били забранени, са различни, но най-често заради неясен произход и липса на маркировка.

"За около един месец ние направихме около 3 500 извънредни проверки целенасочено само за агнешко месо, козунаци, яйца и т.н. Проверките показват, че все още има нарушения, макар че са доста по-малко от предишни периоди. Част от тези проверки ние направихме съвместно с Комисия за защита на потребителя, с НАП и с икономическа полиция. Резултатите са 193 предписания, 11 акта и 7 обекта", обясни д-р Кулински пред БНТ.

На щандовете в българските магазини около празниците е имало и дълбоко замразено новозеландско агнешко месо.

"Новозеландското дълбоко замразено агнешко месо си влезе в България по напълно законен и редовен път, съхраняваше се в хладилници, одобрени за тази цел. Това не е прецедент.

В България от години за Великден и Гергьовден се внася дълбоко замразено агнешко месо по ред причини, които сега не бих искал да коментирам. Въпросът е, че се спазваха категорично нашите предписания, спазваха се от търговците, ако то е размразено, на етикета да пише размразено, да бъде опаковано в потребителска опаковка, а това, което се продаваше като дълбоко замразено на цели трупчета или на четвъртинки, да си носи печат и табела на видно място с указание на произхода на месото", обясни директорът.

Експертът от БАБХ коментира и темата за "овчето сирене" с краве мляко.

"Още преди около две години, ние получихме сигнали, че може би има такова сирене. Агенцията по безопасност на храните реагира веднага. Ние взехме доста проби.

Сега в момента не мога да се сетя точната цифра, защото беше преди около две години, година и половина. И ги изпратихме за изпитване в акредитирана лаборатория в чужбина. Защото такава специализирана лаборатория в нашата страна няма. След като получихме резултатите, наистина се оказа, че има проби със суровина мляко смес.

Ние предприехме действия от Българската агенция по безопасност на храните - налагане на актове, предписания. След това информирахме и други държавни институции, които имат касание към този въпрос. Комисията за защита на конкуренцията също уведомихме писмено, тя няколко пъти поиска от нас допълнителни разяснения, документи, актове, взети проби, протоколи за анализ и така нататък. И преди около седмица тя ги глоби с доста сериозни суми - две фирми, които наистина имаха такова нарушение."

Д-р Кулински подчерта, че контролът за млечните продукти на пазара е строг.

"Млечните продукти в България се произвеждат под строг контрол. Да, има хора, които нарушават с цел печалба, облага, но те стават сравнително по-малко. Наистина през 2024 година са произведени 13 000 тона - аз никога не употребявам термина фалшиво сирене, защото това е имитиращ продукт. Той не може да носи в заглавието на храната сирене, кашкавал, мляко и така нататък. В България към вчерашна дата има 256 работещи млекопреработвателни предприятия и 22 работещи предприятия за имитиращи продукти. Тази продукция точно от тези 22 предприятия като тя грубо по памет се разпределя така. Около 8000 тона са
продадени за една година на българския пазар и около 5000 тона са изнесени в страни-членки и трети страни. Тоест виждаме, че износът на тези продукти в съседни нам държави и в съвсем отдалечени държави е доста голям като обем. Това е част от българския бизнес. Основно се изнася за САЩ имитиращият
продукт, Саудитска Арабия, Кувейт и някои държави, граничещи с България, да кажем Сърбия, Албания и така нататък."