Зелена сделка? ЕС се връща към въглищата

Има опасност от сериозна икономическа криза, предупреждава германският финансов министър Кристиан Линднер

Новини
16:17 - 22 Юни 2022
2605
Зелена сделка? ЕС се връща към въглищата

Европейският съюз временно ще се върне към въглищата при производството на електроенергия, за да се справи със забавянето на руските газови потоци, тъй като затегнатият газов пазар и рязко покачващите се цени поставят началото на надпревара за алтернативни горива, заяви в сряда официален представител на ЕС, цитиран от Ройтерс.

Европейските лидери атакуваха вербално Русия, след като потоците през газопровода „Северен поток 1“ бяха намалени до едва 40% от капацитета, задълбочавайки енергийното противопоставяне, което набра скорост, след като инвазията в Украйна накара Европа да наложи строги санкции на Москва.

Международната агенция по енергетика (IEA) заяви, че за да се справи с недостига на природен газ, Европа трябва да замени руските енергийни доставки, като

същевременно удвои енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници, включително ядрена енергия.

Европа временно ще търси алтернативи на руския газ и в твърдите изкопаеми горива (въглищата) в светлината на действията на „Газпром“, но тези ходове няма да провалят дългосрочните цели, свързани с изменението на климата, посочи Елина Бардрам, временно изпълняващ длъжността директор по международни въпроси и климатичните финанси в Европейската комисия.

„Незаконното нахлуване на Русия в Украйна доведе до извънредна ситуация в ЕС“, каза Елина Бардрам пред Африканския енергиен форум в Брюксел.

„С много измамни действия, които наблюдаваме от администрацията на Путин по отношение на „Газпром“ да намали много внезапно доставките на газ за Европа, ние предприемаме някои много важни мерки, но всички тези мерки са временни“, добави тя, визирайки използването на въглища при енергийното производство.

Държавите очертаха поредица от мерки, за да устоят на кризата с доставките, за да се справят с притесненията относно недостига на енергия през зимата и със скока на инфлацията.

Във вторник вечерта германският финансов министър Кристиан Линднер (на снимката) каза, че има опасност от сериозна икономическа криза и подчерта необходимостта от алтернативи за преодоляване на три или повече години на недостиг на енергия.

Потоците на руски газ към Европа през газопровода „Северен поток 1“ и доставките през Украйна бяха стабилни в сряда, но останаха значително по-ниски в сравнение с миналата седмица, когато „Газпром“ ограничи капацитета, позовавайки се на технически проблеми.

Ройтерс посочва, че искането на италианската енергийна компания ENI за газ от „Газпром“ в сряда беше само частично потвърдено.

Междувременно фючърсите на нидерландския газов хъб TTF поскъпват в сряда с около 3% над 130 евро за мегаватчас (MWh) и въпреки че остават далеч под тазгодишния исторически пик от близо 345 евро, достигнат на 7-и март, все още нарастват с над 300% спрямо ценовите нива преди година.

Европа изпитва трудности да запълни газовите си хранилища преди зимата, които на този етап те са запълнени средно на около 55%, като има страхове от по-нататъшни прекъсвания на доставките на газ от Русия.

Предупреждението на германския министър Кристиан Линднер дойде, след като във вторник германската индустриална асоциация BDI заяви, че

рецесията в най-голямата европейска икономика ще бъде неизбежна при евентуално пълно спиране на доставките на руски газ.

ЕС и други развити икономики вече наложиха санкции върху руския петрол и въглища, но се въздържаха да наложат забрана върху вноса на руски газ.

В интервю за „Файненшъл таймс“ от по-рано днес шефът на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол пък посочи, че намалените руски газови доставки за Европа предполагат и предстоящо цялостно спиране на газовите потоци за стария континент.