Земята пулсира на всеки 26 секунди, учените не знаят защо

На всеки 26 секунди Земята излъчва малък сеизмичен пулс – лек туп, като сърцебиене, който отеква под краката ни от десетилетия. Сеизмометрите по целия свят са засекли този мистериозен сигнал „микросеизъм“ от началото на 60-те години. Той не идва от земетресения, вулкани или експлозии – и се случва като по часовник.
Учените са го проследили до Гвинейския залив край западното крайбрежие на Африка, но причината остава неразрешен пъзел.
Една от водещите теории сочи океанските вълни.
Докато вълните удрят континенталния шелф, внезапната промяна в налягането може да деформира морското дъно, само колкото да изпрати вибрации през кората - като почукване по масата и усещането, че трака в другия край. Тази теория се вписва в това, че пулса е по-силен през бурни сезони,
Друга група учени обаче смята, че може да има вулканичен произход. Източникът на пулса се намира близо до вулкан на остров Сао Томе.
Подобни повтарящи се микросеизми са свързани с вулканичната активност на места като японския вулкан Асо, което увеличава възможността зад ритъма да стои финото движение на магма.
Досега обаче никоя теория не обяснява напълно защо този пулс е толкова редовен, толкова локализиран и толкова упорит - особено когато подобни океански и вулканични условия другаде не дават същия сигнал.
Добавяйки интригата, този пулс е част от по-широко явление, известно като околния сеизмичен шум - вибрации на ниско ниво, които постоянно резонират през Земята от вятъра, времето, вълните Сеизмолозите често използват този „заден хм“, за да картографират вътрешността на планетата. Но този 26-секунден сигнал? Изпъква се. Фокусиран е. Това е последователно. И все още е необяснимо.
Земята може и да не е жива в биологичния смисъл, но има пулс. И все още не разбираме напълно какво я кара да бие.