Зетят на Орбан рязко забогатя през последната година
Ищван Тиборц отрича просперитета му като бизнесмен да се дължи на връзката му с унгарския премиер
Зетят на Виктор Орбан - Ищван Тиборц, удвои богатството си през изминалата година до 380 милиона евро. Това го прави 15-ия най-богат човек в Унгария, съобщи Forbes-Унгария. На първо място е приятелят на Орбан от детинство – Лоринц Месарош, със състояние от 3,1 милиарда евро, което представлява 1,65% от БВП на Унгария за 2023 г.
Ищван Тиборц отрича просперитета му като бизнесмен да се дължи на връзката му с Орбан. Той произхожда от семейство, в което предците му по майчина линия са лекари, а по бащина – юристи и съдии. „Десните възгледи дойдоха при нас с майчиното мляко“, казва той в интервю пред Forbes-Унгария.
Като дете той не се интересувал от политика. Всички около него се занимавали с бизнес и нямало съмнение, че един ден и той ще стане предприемач. През 1997 г. семейството купува десет хектара имот в Чабди, окръг Фейер, и започва да развива селскостопански бизнес.
Тиборц основава първата си компания - Elios през 2009 г., като съдружник му става Лайош Шимичка, който по-късно ще изгради икономическата мрежа на партята на Орбан - "Фидес". Компанията използва за проектите си евросредства, поради което от нея се заинтересува Европейската служба за борба с измамите (OLAF). Тя започва разследване и открива схема за измами и конфликт на интереси. OLAF изпраща доклада си до унгарските власти, които също започват разследване, което обаче бързо приключва - само за четири месеца, и не открива никакви нарушения. Заради това Унгария губи 13 милиарда форинта европейско финансиране. Тиборц смята, че разследването на OLAF е „политически мотивирано“ и „няма никаква връзка с реалността“. Той продава дела си в Elios през 2014 г.
Скандалът обаче не го отказва от европейско финансиране. През 2020 г. Ищван Тиборц получава 215 милиона форинта европейско финансиране, а баща му – 687 милиона форинта през 2021 г.
„Който ме обича, ме обича, без да е разменил и едно изречение с мен през живота си. Който не ме обича, наистина не ме обича, пак без да е разменили едно изречение с мен. Тези крайности трябва да бъдат приети, защото те не са насочени лично към мен, а към позицията, в която се намирам. И аз съм в тази позиция, защото твоят тъст е министър-председател“, казва Ищван Тиборц, който за втори път се появява в списъка на милиардерите на списанието.
Ищван Тиборц смята, че преплитането на политиката и бизнеса е нещо естествено и не е унгарска особеност, като дава за пример намесата на Илон Мъск в кампанията на Доналд Тръмп. В интервю за Forbes той споделя, че се опитва да избягва това преплитане не само публично, но и по време на семейни събирания, и не търси мнението на тъста си по бизнес решения. „Моят хоризонт не може да се сравнява с неговия. Когато той в сряда преговаря със Си Дзинпин, в петък - с Доналд Тръмп, а между тях - с Ердоган, не мисля да го товаря с моите бизнес въпроси по време на неделния обяд", казва той.
Тази година най-богатите унгарци са станали още по-богати. Според Forbes четирима от 50-те най-богати унгарци вече са милиардери не само в унгарски форинти, но и в долари. 28 от членовете на списъка имат състояние, надвишаващо сто милиарда форинта, а страната вече има и доларов милиардер в лицето на Лоринц Месарош. През миналата година той е получил 73 милиарда форинта дивиденти от различните си компании (почти 51 милиарда от V-Híd Zrt., която също построи жп линията Будапеща-Белград), като приблизително 62 милиарда форинта са постъпили в сметката му след данъци, пише изданието.
Още по-забележителното е, че Лоринц Месарош е изградил по-голямата част от империята си само за пет години. Главозамайващото му богатство идва, след като в продължение на десетилетия е водопроводчик, а по-късно става кмет в родното село на Орбан. Той е символ на бизнес класата, лоялна към правителството, която е натрупала богатството си след завръщането на Орбан на власт през 2010 г. Месарош, който разчита на държавни договори и финансирани от ЕС проекти за създаване на мрежа от компании, обхващащи финанси, строителство, енергетика и туризъм, казва, че успехът му няма нищо общо с Орбан.
На второ място в класацията е Шандор Чани с приблизително състояние от 684,8 милиарда форинта. Въпреки че перлата в бизнес короната му е OTP Bank, всъщност от нея идва малка част от богатството му. Над половината от семейно състояние се дължи на групата Bonafarm.
На трето място е Жолт Фелчути, собственикът на MPF Holding, когото Forbes нарича най-богатия човек в списъка, който е „100% self-made“. Той прекарва по-голямата част от времето си в Швейцария, компанията му произвежда за глобалния пазар, никога не е участвала в приватизацията и никога не е правела бизнес с държавата.