Жан-Клод Юнкер скастри Германия за проверките по границите

Всеки, който си мисли, че може да задържа тълпите бежанци със заповеди за арест на граничните пунктове, се заблуждава, отсече бившият шеф на ЕК

Топ
20:17 - 23 Ноември 2024
3458
Жан-Клод Юнкер скастри Германия за проверките по границите

Бившият председател на Европейската комисия , който почти две десетилетия беше и премиер на Люксембург, разкритикува въвеждането на проверки по границите на Германия и други европейски страни, предаде ДПА.

"Иска ми се това да спре", каза той пред ДПА, цитирана от БТА. "Всеки, който си мисли, че може да задържа тълпите бежанци и други хора със заповеди за арест на граничните пунктове, се заблуждава", добави той.

Той заяви, че каналджиите правят всичко възможно, за да избегнат официалните полицейски проверки. Това важи особено за региона около Люксембург, където по границите с Германия, Франция и Белгия има натоварен трафик.

Юнкер изрази безпокойството си, като заяви: "Дразни ме, че въвеждането на граничен контрол се приема като нещо нормално. А аз не искам да свиквам с това".

Германия въведе на 16 септември проверки по всичките си граници, като заявява, че причината за това е ограничаването на "нерегулярната миграция" и опазването на вътрешната сигурност. Някои други стани членки на ЕС също въведоха граничен контрол.

Според Шенгенското споразумение за свободно пътуване, чиято 40-годишнина ще бъде отбелязана следващата година, проверки по границите може да се извършват единствено в случай на "сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност".

Юнкер заяви, че ако Германия обмисля да остави проверките за постоянно, "това няма да е добре за чувството за принадлежност на хората в Големия регион (Сар-лор-люкс)". "Така че,ако те спрат, ще бъда благодарен", добави той.

Големият регион Сар-лор-люкс включва 11 адмнистративни района и се простира на територията на четири европейски държави - Германия, Франция, Люксембург и Белгия.

Юнкер изтъкна, че това е "огромна суматоха, която означава много неприятности за работещите хора", като отбеляза, че ежедневно около 220 000 пътници пресичат границата.

"Хората са свикнали да могат да се движат свободно, като на собствена територия", каза Юнкер.