Жена застава начело на НАТО?

Общество
16:37 - 19 Юли 2021
3117
Жена застава начело на НАТО?

Търсенето на успешен заместник на Йенс Столтенберг като генерален секретар поставя акцент върху жените лидери от Източна Европа. Столтенберг, бивш министър-председател на Норвегия, заема висшия дипломатически пост от октомври 2014 г.

Съюзниците удължиха договора му до септември 2022 г., оставяйки малко повече от година за избор на заместник. В централата скоро започнаха официални дискусии, а наследникът на Столтенберг се очаква да бъде представен на срещата на върха на лидерите на НАТО в Мадрид в края на пролетта или началото на лятото на следващата година, пише БГНЕС.

Но спекулациите в Брюксел и други съюзнически столици вече са широко разпространени, като някои официални лица, дипломати и анализатори казват, че след 72 години е крайно време алиансът да назначи за първи път жена на висшата позиция. Други твърдят, че предвид продължаващото напрежение с Русия, изборът на дипломат от Източна Европа ще изпрати важен сигнал към Москва.

Събирайки тези два императива заедно три имена бързо се изстрелват в горната част на списъка на потенциалните кандидати: бившите президенти на Хърватия Колинда Грабар-Китарович и на Литва Далия Грибаускайте, както и настоящият естонски президент Керсти Калюлайд.

Грабар-Китарович, която беше първата жена президент на Хърватия от 2015 до 2020 г., има предимството, че вече е работила в централата на НАТО като помощник-генерален секретар по публичната дипломация от 2011 до 2014 г.

Недоброжелателите казват, че Грабар-Китарович, която е изградила политическата си кариера като десноцентристки консерватор, се е дискредитирала, преминавайки в крайно дясното след неуспешната кампания за преизбиране за президент през 2019 г.

Грабар-Китарович може да се похвали с една от най-впечатляващите професионални биографии сред потенциалните бъдещи лидери на НАТО. Тя имаше ключова роля за успешните кандидатури на Хърватия за членство в ЕС и НАТО. Тя беше посланик на страната в САЩ от 2008 до 2011 г., което й позволява да разчита на силни връзки във Вашингтон, а САЩ ще имат решаваща дума за избора.

Един влиятелен бивш посланик в НАТО заяви, че има общо очакване Великобритания да окаже силен натиск за поста на генерален секретар като начин да демонстрира продължаващото си влияние в Европа след Брекзит.

Но дипломатът подчерта, че опитът и качествата ще се считат за много по-важни от националността, със специален бонус за кандидат/ка с отлични лидерски, управленски и комуникативни умения. Това може да изключи спряганата за кандидат на острова за поста Тереза Мей, чиито умения за управление и комуникация по време на процеса на Брекзит бяха широко критикувани дори у дома.

САЩ, Германия, Франция и Великобритания традиционно се разглеждат като най-влиятелните съюзници в процеса на подбор на генералния секретар на НАТО.

Но тъй като страните от ЕС формират преобладаващо мнозинство от съюзниците в НАТО - 21 от 30 членове - и още няколко се считат за кандидати за членство в ЕС, за Великобритания след Брекзит може да се окаже трудно да получи подкрепа за толкова важна международна позиция.

А някои държави от ЕС - по-специално Италия, вярват, че вече е време и те да получат шанса за най-високата длъжност в алианса. Федерика Могерини, бивш италиански външен министър и бивш ръководител на външната политика на ЕС, преди това е проявила интерес, но дипломати заявиха, че тя няма да получи подкрепата на Вашингтон.

„Великобритания е нетърпелива да има силна позиция в Брюксел“, каза бивш висш служител на НАТО. „Италианците ще кажат, че е техен ред - те винаги го изтъкват. А Източноевропейците биха имали право да кажат същото”.