Звездата на Димо Алексиев изгря като голия Калигула (СНИМКИ+ВИДЕО)

На сцената актьорът имитираше оргии със сенатори от Римската империя и със сестрите си, а за ролята си в спектакъла на Явор Гърдев получи "Аскеер"

Култура
23:09 - 13 Ноември 2024
11294
Звездата на Димо Алексиев изгря като голия Калигула (СНИМКИ+ВИДЕО)

Звездата на актьора Димо Алексиев, който може да влезе в затвора заради това, че беше спипан да кара пиян с 1,68 промила в кръвта, изгря в авангардния и скандален спектакъл на Явор Гърдев "Калигула" във Варненския драматичен театър. На 25-годишния тогава актьор бе поверена ролята на римския император тиранин и развратник. Димо Алексиев предизвика истински фурор с превъплъщението си на император Гай Цезар Германик, известен като Калигула, превърнал Римската империя в сборище на невиждано дотогава насилие, театрални тържества и кръвосмешение.

Ролята на Калигула е първата значима роля на Димо Алексиев в театъра.

Премиерата във Варна на спектакъла на Явор Гърдев по скандалния текст на Албер Камю е в края на 2008 г. Две години преди това Димо се дипломира успешно в НАТФИЗ със специалност актьорско майсторство за драматичен театър в класа на доц. Веселин Ранков и получава наградата на Академията „НАЙ-НАЙ-НАЙ“ за творческите си постижения като студент.

От 2006 до 2009 г. е на щат в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“. През 2009 г. Алексиев печели награда „Аскеер“ за „Изгряваща звезда“ за постановката „Калигула“.

Димо Алексиев като Калигура в спектакъла на Явор Гърдев във Варненския театър

Спектакълът е отличен и с две награди „Икар“ 2009 - за сценографията на Никола Тороманов и за майсторското техническо осъществяване на Варненския драматичен театър. Актьорското постижение на младия тогава Димо Алексиев е изключително, макар че мнозина съсредоточиха вниманието си не толкова върху силната му игра, колкото върху Адамовото му облекло. Ролята на Калигула обаче се превърна във визитна картичка на актьора.

В периода 2008-2012 г. представлението е играно многократно на варненска и софийска сцена, както и петкратно в Париж, трикратно в Белгия, двукратно в Москва и в Скопие. Спектакълът не е подходящ за лица под 18 години, тъй като изобилства от сцени на насилие и разврат.

„Да правиш съзнателно покушение срещу системата, когато си глава на системата. Да се утвърждаваш чрез самоунищожение. Да доказваш чрез противоречие. Да осмисляш чрез обезсмисляне. Това е екзистенциален пънк!“, казва режисьорът Явор Гърдев.

Снимки: Симеон Лютаков и Драматичен театър - Варна

Пиесата на Албер Камю се взира в тираничното управление на Калигула след смъртта на любимата сестра Друзила, когато - следвайки собствената си логика на съществуване, императорът се превръща от най-авторитетния сенатор в чудовище. Постановката „Калигула” на Явор Гърдев е един магнетичен спектакъл за връзката между смъртта, изкуството и политиката.

През краткото си управление Калигула успял да похарчи огромното богатство на империята, най-вече прахосвайки парите за пиршества, разкош или налудничави проекти.

Нуждата от нови средства и желанието му да скандализира обществото, са причина не само да въведе данък върху проституцията, но и да отвори публичен дом в императорския дворец.

Задължил гражданите да правят дарения по случай раждането на дъщеря му и за целта навсякъде в града поставил каси за събиране на пари. Монетите после били натрупвани на големи купчини, върху които императорът се просвал и се търкалял.

Императорът извършвал кръвосмешения със сестрите си, хранел дивите зверове със затворници и си говорел с луната. Той измъчвал и насилвал сексуално високопоставени сенатори, като ги карал да вървят с километри пред колесницата му.

Калигула започнал да конфискува собствеността на богати граждани, които били екзекутирани или заточвани по обвинение в измяна. Спял с жените на съюзниците си, а някои историци твърдят, че дори изнасилвал сестрите си.

„Калигула” от Албер Камю е драматургичен текст, писан през 1938 г., когато нацизмът и тиранията на Адолф Хитлер набира скорост в Германия и в цяла Европа. Пиесата е изиграна за първи път във Франция през 1945 г. Смята се, че чрез този текст всъщност Камю прави паралел между Калигула и Хитлер и прави блестящо философско разсъждение за раждането на тиранина-безумец.

Поради тази причина режисьорът Явор Гърдев и Никола Тороманов, чието дело са сценографията и костюмите, пренесоха героите в съвременността, обличайки ги в черно-червени униформи, наподобяващи нацистките, като свастиката бе заменена с черно-бял кръг върху червена лента. А чрез зрелищната сценография самият Гърдев изследваше границите на тиранията, на политическото безумие и на манипулацията.

В спектакъла участваха едни от най-известните лица на Варненския театър, сред които Стоян Радев, Симеон Лютаков, Даниела Викторова, Михаил Мутафов, Пламен Димитров, Гергана Арнаудова и др. 

За яркото превъплъщение на Димо Алексиев като Калигура се говори и днес - 15 години след премиерата. За съжаление талантливият актьор успя с пиянската си изцепка от преди дни с лека ръка да зачеркне успешната си театрална, филмова и телевизионна кариера.

Още повече предвид факта, че това не е първият му случай, в който е хванат да кара пиян, което означава, че най-вероятно ще бъде осъден и то ефективно, а не условно и ще трябва да прекара поне година в затвора.

Сега стана известно и че той изтърпява условна присъда за шофиране в нетрезво състояние, която е влязла в сила през 2022 г. Тя е 3 месеца затвор с 3 години изпитателен срок. Ако сега бъде осъден повторно, Алексиев ще изтърпи ефективно наказание "лишаване от свобода", като към новата присъда ще бъдат добавени и 3-те месеца условна.

На 9 февруари 2022 г. Районният съд е одобрил споразумение с Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила.

Юристи разясниха пред Lupa.bg, че шофирането след употреба на алкохол в граници над 1,2 промила разкрива особено голяма степен на обществена опасност. Наличието на такава сериозна концентрация предполага, че пияният шофьор е употребил алкохол в големи количества, като по този начин застрашава не само собствените си живот и здраве, но и здравето и живота на другите. Ето защо, употребата на алкохол в такива големи количества и сядането зад волана е обявено за престъпление.

В тези случаи не е възможно наказателната отговорност да бъде заменена с административнонаказателна. Тоест, във всички случаи се образува досъдебно производство, което може да завърши със споразумение или с присъда.

Наказанията са лишаване от свобода от една до три години и с глоба от двеста до хиляда лева. Предвидена е наказателна отговорност и в случаите, в които водачът шофира с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 промила, след като е осъден с влязла в сила присъда за шофиране след употреба на алкохол над 1,2 промила. Наказанието е лишаване от свобода от една до пет години и глоба от 500 до 1500 лв.