11% от руснаците искат нова власт, 10 - край на войната
Изследването е проведено в първата седмица на обявената от руския президент Владимир Путин "частична военна мобилизация"
С над 10 пункта е намалял делът на руснаците, които смятат, че на Русия ѝ е необходима сериозна промяна. Това сочат резултатите от проучване на "Левада център", смятан в страната за "чуждестранен агент". За нуждата от "решителни, мащабни промени" говорят едва 47% от респондентите, при 59% през юли 2019 г. и 57 на сто - през май 2018-а.
Изследването е проведено между 22 и 28 септември 2022 г. (т.е. в първата седмица на обявената от руския президент Владимир Путин "частична военна мобилизация") сред 1631 пълнолетни руснаци.
"Мнозинството руснаци смятат, че на Русия са ѝ нужни промени", е заключението на "Левада", предвид факта, именно това е най-посочваният отговор. "В сравнение с последното измерване броят на поддръжниците на решителните промени видимо е намалял." Този спад под половината е за сметка както на желаещите малки промени, така и на нежелаещите никакви и на колебаещите се.
Делът на руснаците, които смятат, че не са необходими никакви измениния, достига 13 на сто, при едва 8% през 2019 г. и 10% година по-рано.
Нужда от "незначителни промени" виждат 36% от респондентите, при 31 на сто през 2019 г. и 25 на сто - през 2018-а. Затрудняващите се с отговора са се удвоили.
Смяна на властта според това проучване се посочва като основна желана промяна - какво първо да се направи - от 11% от руснаците (лек спад спрямо 2019 г.); едва 10 на сто - край на войната и преговори с Украйна. Посоченият от най-много респонденти отговор е повишаване на стандарта на живот (14%) (при 24% през 2019-а). Почти всички други искания са социално-икономически.
Данните за дела посочили като приоритетна промяна преговорите с Украйна и края на войната не съответстват на броя руснаци, които подкрепят такива преговори: проучване, проведено в същия период от "Левада", показа, че делът им е над половината от респондентите.
Отговорът "повече свобода, демокрация, свободно слово" е даден от едва 3% от респондентите като първото нещо, което трябва да се промени; "борба с корупцията" - от шест на сто.
Сред поддръжниците на "решителните промени" има хора във всички социално-демографски групи, но ги обединява това, че са "критично настроени към властта и към това как се развиват нещата в общи линии". Те включват както руснаци с много ниски доходи, така и "политизираната аудитория на каналите в "Телеграм" и "фрустрирани руснаци, които не се доверяват на нито един източник на информация".
Чувствителна е разликата в отговорите на одобряващите и неодобряващите президента Владимир Путин: решителни промени искат 38% от първите, но 79 на сто от вторите.