2024 г. е била най-горещата година в историята на Китай
Миналата година е била най-горещата в историята на Китай, съобщи метеорологичната му агенция. В момента светът изпитва рязко увеличение на екстремните метеорологични условия, предизвикано от изменението на климата. Китай е водещ емитент на парникови газове, за които учените твърдят, че предизвикват глобалното затопляне. Пекин обаче пое ангажимент емисиите на въглероден диоксид да достигнат своя връх до 2030 г. и да бъдат сведени до нула до 2060 г., предаде АФП.
Средната национална температура за 2024 г. е била 10,92 °C, което е с 1,03 °C повече от средното. Това е „най-горещата година от началото на пълното отчитане на данните през 1961 г.“, съобщи Китайската метеорологична администрация. „Четирите най-топли години някога бяха последните четири години, като всички десет най-топли години от 1961 г. насам са настъпили през 21-ви век“, се казва още в доклада.
Тази година в Китай вече е регистриран най-горещият месец в историята на наблюденията – юли, както и най-горещият август и най-топлата есен в историята. ООН заяви в съобщението си за края на годината на 30 декември, че 2024 г. ще бъде най-горещата година, регистрирана някога в света.
Индия обяви, че 2024 г. е била най-топлата ѝ година от 1901 г. насам, докато Австралийското бюро по метеорология съобщи, че изминалата година е била втората най-топла от началото на записите през 1910 г. Глобалното затопляне, предизвикано до голяма степен от изгарянето на изкопаеми горива, не е свързано само с повишаването на температурите, но и с последващия ефект от цялата допълнителна топлина в атмосферата и моретата.
По-топлият въздух може да поеме повече водни пари, а по-топлите океани означават по-голямо изпарение, което води до по-интензивни валежи и бури. Въздействията са широкообхватни, смъртоносни и все по-скъпи, предаде БГНЕС. Те нанасят материални щети и унищожават реколтата. В централната част на Пекин финансистът Сю Ичи изрази съжаление, че по-топлото от обичайното време е повлияло на традиционното зимно забавление в града – пързалянето с кънки. „В Летния дворец няма лед. Щях да отида да се пързалям с кънки в Летния дворец, но тази година не успях да го направя“, каза Сю.