220 секции в чужбина броят разписките след вота
Значителна част от секционните избирателни комисии в чужбина също ще се трудят извънредно в нощта след изборите. Причината е, че Централната избирателна комисия (ЦИК) им възложи да преброят контролните разписки, отпечатвани от машините след гласуване.
Това стана с приемането на методическите указания, с които комисарите определят по какъв начин се провежда машинното гласуване зад граница. Мярката може допълнително да усложни и без това напрегнатите отношения между ЦИК и българските доброволци в чужбина, които работят по организацията и провеждането на изборите.
Въпросът е и политически. Големите партии и коалиции, както и представителите им в ЦИК, рязко се разделиха за това в какъв обем да се извърши броенето.
Повечето, включително ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН, настояваха такова да се извърши във всички секции с машинно гласуване. Историята стигна до Върховния административен съд (ВАС), който прецени, че е правомощие на комисията да определи обема на проверката.
В крайна сметка, комисарите стигнаха до компромис - стовариха бремето върху 30 процента от секционните комисии в страната. Това са около 3000 секции. Същата пропорция членовете на ЦИК впоследствие решиха, че ще важи и за чужбина.
Задграничните избирателни секции са около 750. При 30 процента, това означава, че около 220 секционни комисии ще трябва да броят отрязъците от машините, след като изборният ден приключи. Местата, където ще се извърши контролното преброяване, ще се подберат на случаен принцип.
Първо ще се броят отделно разписките от гласуването за президент. След това – за депутати. За всяка купчинка бележки се попълва отделен документ, който трябва да се сканира и да се изпрати по електронен път до ЦИК. Тези протоколи ще бъдат публикувани на интернет страницата на комисията.