3 бона гони средната заплата в София
Тенденциите са такива – заплатите са с темп, изпреварващ многократно ръста на инфлацията през последните 2 г.
Средната заплата в София вече гони границата от 3000 лв. Само за една година заплатата в столицата е нараснала с 300 лева и остава доста над средната за страната, която е 2123 лева.
През последното тримесечие на миналата година брутната ѝ стойност достига - 2173 лв. Това е ръст от 13% на годишна база, или двойно над инфлацията през същия период от около 5.3%, показват данните на националната статистика.
Какво очакваме като тенденции при средната работна заплата? Bloomberg TV Bulgaria събра мнение на експерти:
Георги К. Първанов, HR експерт и член на УС на Българска конфедерация по труда
„Потвърждавам, че тези данни са валидни на пазара на труда от нашите наблюдения. За настоящата 2024 г. очакваме да продължи ръста на заплатите, но в по-умерени нива, вероятно около 9-10% ще е общият ръст за страната.
Рекордьора по заплати, в последните години, Челопеч, ако продължава с такива темпове вероятно ще стигне едни нива от 2 000 евро брутна заплата в следващите 2-3 години.
Очаквам Пловдив да настигне или да надмине Варна по това проучване, което вие цитирате все още Пловдив е след Варна по нива на заплащане и също очаквам още някои по-малки населени места, които се развиват последната 1-2 години с много добри темпове като: Казанлък, Севлиево, Троян, вероятно да влязат в топ 10 или топ 20 на най-добре платените градове.“
Мария Шишкова, управляващ съдружник в Aims Human Capital
„Да, наистина заплатите през последната година сериозно се увеличиха, защото и минималната работна заплата се увеличи с много съществен процент – близо 20% и това буквално избута пазара на работните заплати нагоре, когато изчисляваме средното аритметично.
Това, което очаквам за тази година е, че ходът на заплатите ще се позабави, в повечето случаи ще имаме по-скоро наваксване спрямо инфлацията, а някои от най-високите заплати вероятно няма да бъдат променяни.
В рамките на страната се очаква ръстът на заплатите да намалява и фактически в най-добрия случаи да догонва ръста на инфлацията.
Ще продължават да са водещи тези общини, в които има стратегически и чуждестранни инвеститори, както например в районите на златните мини в България или пък в Стара Загора, Пловдив, но като цяло за България не очаквам много драстични промени, от тук нататък през тази година, защото все пак ние сме до голяма степен свързани с европейската икономика, а има вече държави в европейската икономика - визирам Германия, а и не само, които започват да изпитват първите признаци на рецесията.“
Добрин Иванов, Асоциация на индустриалния капитал в България
„Данните на НСИ бяха очаквани не изненадват стойностите, които отчитат ръста на средната работна заплата в София и в страната. Да припомним само, че средната работна заплата в София в началото на 2022 г., преди 2 г., регистрира рекордно ниво от 2 000 лева, две години по-късно в началото на 2024 г. регистрираме 3 000 лв., тоест 50% ръст на средната работна заплата в София.
Тенденциите са такива – заплатите са с темп, изпреварващ многократно ръста на инфлацията през последните 2 г., именно заради горещия пазар на труда, заради това, че търсенето на работната сила превишава предлагането на работна сила в страната.
Най-вероятно през 2024 г. средната заплата и в София и в Страната ще продължи своя ръст, като прогнозираме, че той ще бъде по-умерен няма да се регистрират толкова високи стойности на растеж, защото това, което се наблюдава е охлаждане на икономиката и забавяне на икономическия растеж.
Това сочат данните на статистиката и за последното тримесечие на 2023 г., където икономическият растеж намалява своя темп на нарастване, като се очаква през 2024 г. това намаление на темпа да продължи и общият икономически растеж в страната да бъде под 2%.
Прогнозите ни за ръста на възнагражденията е по-голям отново, но не толкова, колкото беше през 2023 г. Ние очакваме, че възнагражденията в страната през 2024 г. ще пораснат между 7-8%, докато инфлацията се очаква да бъде под или около 4%, което означава, че отново ръстът на възнагражденията ще бъде два пъти по-висок от инфлацията и работещите българи ще стават по-богати.“
Зорница Славова, старши икономист към Института за пазарна икономика
„Вижда се че наистина се повишава. Ръстът на заплатата изпреварва и инфлацията, това са добри новини повишава се покупателната способност на населението не само в София, но и в почти цялата страна особено в големите икономически центрове. Обаче все още има недостиг на кадри на пазара на труда и това се показва от данните на НСИ и на Агенцията по заетостта.
Така че в един пазар, в който вече има структурна безработица, защото все още, въпреки че в София е малък делът на хората, които искат да работят, но не могат да си намерят работа на практика безработицата е 0, само такива, които сменят местата.
Тоест проблемът с недостига на работна сила остава сред най-важните. Агенцията по заетостта прави едно проучване на потребностите на пазара на труда и специално най-новото проучване, което е за следващите 3-5 години показва, че в София работодателите ще търсят над 200 000 работници в следващите от 3 до 5 години. За сравнение, че разликата е огромна, на второ място по това проучване беше Варна с 34 000 души.
Тук говорим за 6 пъти повече необходима работна ръка в София, тоест фирмите искат да се разрастват, но им липсва работна ръка. Трябва да кажем и за развитието на околностите около София, защото там също виждаме преместване на индустрията, особено бързо се развиват в последните години и Божурище и Елин Пелин, и вече в широкият център – Костинброд и Ботевград.
Заплатите и в четирите общини, които споменах са в топ 25 в страната, в най-добрите 10% в страната. Трябва да кажем и какви са посочените специалисти, които ще се търсят: със средно образование работодателите в София най-много смятат, че ще се търсят хора за търговията, хотелиерството и ресторантьорството, за строителството и транспорта и ще има недостиг на тези кадри.
Сред висшистите особено внимание е обърнато на педагозите, в туризма и в информационните и комуникационните технологии - този сектор продължава да търси работна ръка и да наема, може би вече не е чак толкова отчайваща нуждата и се търсят по-скоро завършили специалисти, отколкото нови хора, които се наемат, което допълнително повишава заплатите в сектора, ние знаем, че там са едни от най-високите заплати и най-бързо растящите също така.“
Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика
„Най-вероятно няма да видим толкова силна динамика, колкото през последните 2 години и то по две доста отделни причини. Едната е очакването за доста по-слаба инфлация през 2024 г., което всички институции ни казват, че тя ще бъде поне два пъти по-ниска от тази през 2023 г. и поне 4 или 5 пъти по-ниска от тази през 2022 г., което доста сериозно подкрепяше ръста на заплатите през последните 2 години.
Другата е динамиката по секторите, като до голяма степен сериозният ръст на заплатите, особено в София, беше движен от положителната динамика и разрастване на пазара на труда в ИТ сектора, което най-вероятно няма да се случи тази година. Всички очаквания са, ако не засилване на заетостта в информационни и комуникационни технологии свързани със социални дейности, то поне за забавяне на търсенето на труд, което би трябвало да успокои динамиката на заплатите.
Това не означава, че няма да има ръст, даже напротив най-вероятно ще имаме доста сериозно повишение, но просто няма да са тези темпове, които видяхме последните 2 години.“
Възнагражденията в публичния сектор продължават да са по-високи от тези в частния, като разликата между тях вече е над 230 лв. Разликата между брутната средна заплата в София и останалите области е близо 1000 лв.