50 млн. лв. допълнително може да похарчи хазната
Държавният бюджет може да похарчи допълнително малко над 50 млн. лв. през 2025 г. без да бъде нарушено правилото бюджетният дефицит да бъде до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Причината за това е ревизия на БВП, която беше направена от Националния статистически институт.
Ревизия на БВП са прави веднъж на всеки 5 години, обясни Атанас Атанасов, председател на НСИ. Преизчисление на БВП правят във всички страни от ЕС. Причината за това е, че постъпва нова информация, има промени и в методологията за изчисление на БВП.
Според новите данни през 2023 г. БВП на България възлиза на 185,23 млрд. лв., което представлява ръст с 1,9% спрямо предходната година. Според публикуваните по-рано през годината предварителни данни, БВП за 2023 г. е 183,743 млрд. лв., а ръстът на икономиката е с 1,8%. Промяната не изглежда съществена. Но с новите данни автоматично се променят и очакванията за БВП на страната за настоящата и за следващата година. В резултат, при запазване на всички останала показатели на икономиката, само заради направената ревизия, БВП през 2025 г. ще нарасне с над 1,7 млрд. лв. А разходите на държавния бюджет може да бъдат с малко над 50 млн. лв. по-големи без да бъде нарушено правилото дефицитът в държавната хазна да бъде до 3% от брутния вътрешен продукт.
През 2023 г. секторът на услугите увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 3,9 процентни пункта до 71,3%. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в индустриалния сектор, намалява до 25,8% през 2023 г. при 28,4% през 2022 г. Делът на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката намалява с 1,3 процентни пункта до 2,9%.
По-съществен ръст през миналата година е отчетен в секторите “Операции с недвижими имоти” (8%); “Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство” (5,8%); “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” (4,3%); “Строителство” (3,8%); “Селско, горско и рибно стопанство” (15,3%); “Добивна промишленост; преработваща промишленост; производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” (5,3%).