7 май - международен ден на радиото и телевизията

Първият телевизионен образ е портрет на човек и е излъчен през 1952 г., а телевизията в България навлиза масово в домовете едва през 60-те

Новини
14:19 - 07 Май 2019
3227
7 май - международен ден на радиото и телевизията

Денят на радиото и телевизията - 7 май, е професионален празник на всички отрасли на радиотехниката и свръзката.

Чества се в България като Ден на радиото и телевизията и в Русия като Ден на радиото (на руски: День радио) от 1945 г. в чест на 50-годишнината от създаването на радиото.

Предисторията е, че на 7 май 1895г. Александър Попов представя изобретения от него уред за изпращане и получаване на радиосигнали. Тогава за първи път е приет първият радио сигнал, който дава началото на развитието на радиото и телевизията, а по-късно датата става Международен ден на радиото и телевизията.

Радиотелеграф, радиотелефон или безжичен телефон са първите имена на радиоприемника. Първите радиоапарати нямат говорители, а техните функции са много по-различни от тези, които познаваме днес.

В България първият радиоприемник навлиза 1925г., С него службата „Точно време“ и астрономическата обсерватория са получавали радиосигнали, които е излъчвала парижката обсерватория от предавателя, който е бил поставен на Айфеловата кула. С тези радиосигнали се е сверявало точното време.

Първият телевизионен образ е портрет на човек и е излъчен през 1952 г., а телевизията в България навлиза масово в домовете едва през 60-те.

В много страни се оспорва първооткривателството на Попов за сметка на италианеца Гулиелмо Маркони, носител на нобелова награда за физика през 1909 г. Но името му се свърза и с членството във фашистката партия на Мусолини.