72% от санкциите за нарушаване на противоепидемичните мерки падат в съда

Много често магистратите отменят глобата, защото определят нарушението като маловажен случай

Новини
13:00 - 05 Ноември 2021
2871
72% от санкциите за нарушаване на противоепидемичните мерки падат в съда

Общо 72 процента от делата за неспазване на противоепидемичните мерки завършват с отмяна на наложените глоби. Това показва анализ на съдебната практика, извършен от Българския институт за правни инициативи /БИПИ/.

За резултатите от проучването са използвани обобщените данни от 300 съдебни производства, приключили на ниво районен съд, където санкционирани българи от началото на пандемията са обжалвали наложените им парични санкции.

"Това означава, че контролните органи, които следяха за спазване на противоепидемичните мерки не са си свършили добре работата и съдът е видял пропуски", посочи Галина Гиргинова, автор на проучването. Тя обясни, че анализът на съдебната практика показва, че контролните органи често не успяват да докажат деянието или да опишат добре фактическата обстановка в издадените от тях актове.

Много често съдът отменя глобата, защото определя нарушението като маловажен случай, обясни авторът на проучването.

Анализът показва проактивна позиция на прокуратурата по отношение на нарушаването на задължителната 14-дневна карантина. От проучени 400 наказателни дела, 381 приключват с осъдителна присъда. Най-често налаганите наказания са "пробация" или условна присъда, а едва седем от делата са завършили с наказание "лишаване от свобода" за подсъдимия.