8 излекувани от COVID-19 в Москва
До момента в Русия няма официално потвърдени смъртни случаи
Осем души са излекувани напълно от коронавирусната инфекция в Москва. Това съобщи заместник-кметът по социалното развитие Анастасия Ракова, цитирана от световните осведомителни агенции.
Общият брой на потвърдените случаи на заболяването в столицата е 131, а в цяла Русия – 253.
Анастасия Ракова съобщи, че осемте пациенти са преминали успешно лечение, оздравели са напълно и са били изписани от медицинските учреждения.
Така излекувалите се от Covid-19 хора в Русия вече са дванайсет. До момента няма официално потвърдени смъртни случаи.
Под медицинско наблюдение от началото на епидемията са били поставени 82 000 души, в момента се наблюдават 36 000.
Много хора вече се питат, дали руските лекари вече не боравят с лекарство срещу COVID-19. По думите на заместник-кмета засега наличните стационари напълно се справят с потока пациенти. Въпреки това продължава преоборудването на болнични заведения за целите на борбата с коронавируса.
Миналата седмица край Москва започна строителството на нова инфекциозна болница с 500 легла. Планирано е строителството да завърши до месец.
Руският Федерален държавен научен център "Вектор" в Новосибирск разработва ваксина срещу новата коронавирусна инфекция, която ще тества първо върху най-чувствителните лабораторни животни – по-низш клас примати и порове. Това бе съобщено в ефира на телевизия Русия-24 от заместник-директорът по научните разработки на "Вектор" Елена Гаврилова.
Тестовете върху животните ще трябва да определят най-ефективната доза, честота и метод за използване на ваксината.
„В момента ние разработваме ваксина на базата на шест технологични платформи, базирани на двата известни рекомбинантни вируса - грипния вирус, вируса на морбили, педикуларния стоматит и синтетичните ваксини. Експериментите върху лабораторни модели животни вече започнаха", каза Гаврилова.
Центърът по вирусология и биотехнология "Вектор", основан през 1974 г., е един от най-големите в света. Първоначално е изучавал патогени на смъртоносни заболявания като антракс. Сега се занимава с разработването на инструменти за диагностика и лечение на инфекциозни заболявания. По-специално специалистите на центъра разработват ваксини срещу свински грип, ХИВ инфекция и Ебола.