Агент Майстора: Това правителство е 99% изчерпано
Аз разбирам, че звучи несправедливо да бъде свален от поста си един симпатичен, млад и интелигентен председател на Народното събрание, заяви Александър Маринов
Председателят на Стратегическия съвет към президента Румен Радев проф. Александър Маринов - агент Майстора, даде пространна оценка на управлението в сутрешния блок на БНТ, като направи уговорката, че не бил упълномощен да говори от името на президента, а изказвал мнението си като политически анализатор и като човек с голям практически опит.
"Вече сме на 99% свидетели на изхабяване на възможностите за продължаване на това управление, през последните дни много неща се изприказваха. Въпреки всичко изненади може да има, но въпросът е в друго. Така не може да се управлява - възможностите за диалог бяха изчерпани. Нова политическа коалиция в този парламент не би могло да има, а и никой не би се опитвал да я прави".
Той е скептичен е към заявката на най-голямата партия от управляващата коалиция "Продължаваме промяната", че търсят възможности да намерят гласове за спасяване на правителството. "Плаващите мнозинства в нашата ситуация не са възможни. Стабилно управление може да осигури само временно широко мнозинство около няколко ключови цели, иначе ще бъдем свидетели на едни ежеседмични кризи, проблеми, дето се казва, една от главите на ламята е отсечена, на нейно място излизат нови две. По тази причина търсенето трябваше да бъде в някаква друга посока", отбеляза съветникът на Радев.
Запитан дали тази "друга посока" е трябвало да бъде вот на доверие с ясен хоризонт на правителство, Маринов посочи, че такъв вот на доверие към правителството в парламента е трябвало да бъде предшестван от сериозни политически разговори и преговори. "Защото тук не става въпрос за нова коалиция, за ново политическо споразумение извън споразумението за решаване на ключовите въпроси на страната и обществото. Защото за разлика от други ситуации, когато сме имали правителства, борещи се за оцеляване в тежка политическа битка, сега от правителството се иска много повече, то не може да се ограничи до своето оцеляване. То трябва да има стабилна подкрепа в парламента и най-вече в обществото, за да решава проблеми", подчерта той.
Майстора коментира с думите "хубаво е това, което видяхме" вчерашния протест пред сградата на Народното събрание в подкрепа на правителството и сваления от поста председател на парламента Никола Минчев, но според него управляващите не бива да се заблуждават и че в много по-широки слоеве от обществото имало разочарование от управлението. Допълни, че имал чувството, че управляващото мнозинство и по-младите хора в него наред със своя ентусиазъм и енергия малко били подценили "сложността и така да се каже каноните на политиката и от тази гледна точка каквото е станало, е станало".
"Аз разбирам, че звучи несправедливо да бъде свален от поста си един симпатичен, млад и интелигентен председател на Народното събрание. Не бих стигнал до това да кажа, че той е най-изявеният през последните 30 и няколко години. Може да е грозно, но това е същността на политиката - проверката на силите започва по този начин, кой е крив и кой е прав - това е съвършено друг въпрос. Но то се е случвало и преди - през 1992 г. първо беше свален Стефан Савов като председател на парламента, след това се случиха вече и всички други неща (с "депесарския шут" срещу правителството на Филип Димитров - бел. ред.). Това вече е въпрос освен всичко останало и на умение, на тактика, на маневри. Нали знаете какво казва народът - да би старо можало, да би младо знаяло", отбеляза Маринов. Беше обаче неточен за това, че Савов е бил свален от поста - той сам подава оставка под натиск на Ахмед Доган и ДПС.
На въпрос има ли печеливш от създалата се ситуация, или всички са губещи, той каза, че всички сме губещи, защото промяната е забуксувала, тъй като сме в много тежка ситуация, много тежка криза, много заплахи, хората са притеснени и изнервени, наистина има все по-големи трудности, въпреки че голяма част от тези трудности не са от последните 6 месеца, а от последните 10 години. Всички са губещи от това, че няма стабилно управление, макар и с малки амбиции, макар и с цели, които да помогнат на хората. От партиите видимо печеливши са "Възраждане".
На въпрос имат ли подкрепа управляващите от президентската институция, включително по темата за Северна Македония, както и за перманентно появяващото се напрежение между президента Румен Радев и премиера Кирил Петков, Маринов увери, че нямало напрежение между двамата и не можело да се говори за подкрепа, защото по думите му не можело да има подкрепа за управляващи - подкрепа можело да има за политика, за цели и за начините, по които те се постигат. "Президентът не само спрямо това правителство, а и спрямо предишни, винаги е имал ясна позиция - той казва какво мисли, той не ползва проксита, няма говорител, когато реши да каже нещо, го казва ясно. Няма напрежение между президента и премиера, както между другото нямаше и напрежение между Румен Радев и Бойко Борисов лично. Това не са лични неща - там, където президентът смята, че нещата не се вършат както трябва или че резултатите не са задоволителни, той го казва - който иска да чува, който иска да разговаря", коментира Александър Маринов.
В отговор на въпрос трябва ли Радев да заеме малко по-категорична позиция при настоящата ситуация с евентуалното раздаване на мандати за съставяне на ново правителство в рамките на този парламент, особено при евентуално достигане на "въртележката" до даване на мандат на трета политическа сила при неуспех да се състави правителство от първите две политически сили, Маринов каза, че държавният глава не можел да има категорична позиция извън своите конституционни правомощия. "Който препоръчва, очаква или мисли нещо друго, се заблуждава. Няма да стане това, това не е неговият начин на мислене, за разлика от други президенти", настоя Маринов.
Запитан готов ли е президентът с нов служебен кабинет, той каза за това да се пита Радев, но президентът не трябвало да "подтичва след събитията", а да има готовност за тях, още повече, че кризата не започнала вчера, "беше ясно, че управляващата коалиция се клати и нищо чудно и да падне". Отбеляза да не избързва, "да не викаме "хоп" преди да сме скочили".
Маринов коментира още, че от няколко години България е навлязла в период на системна нестабилност и на трансформации, като той бил дълбоко убеден, че България се нуждае от промяна и то промяна, каквато са поискали хората през последните две години, но "проблемите с промяната идват не само от това, че някой ѝ пречи, а понякога и от това, че тези, които се борят за промяна, не са достатъчно ефективни в реализирането на техните намерения".
По думите му в политиката имало обстоятелства, които не позволяват "всичко да се прави на площада, защото всички бяхме ентусиазирани колко гладко и бързо беше подписано коалиционното споразумение, но изглежда след това по-острите въпроси са били загладени или заобиколени". Според него е било проблем, че не е била приета правителствена програма, в която да се посочат не само 4-годишните, но и годишните цели. "Това управление загуби от своята подкрепа, защото имаше много обещания, много добри намерения, но някак си твърде общи. Трябваше, както президентът призова преди няколко седмици, да се води диалог на съвсем конкретно ниво - за антикризисните мерки в краткосрочен план, а не за дългосрочни, още повече такива, които предизвикват конфликт. Следователно грешката според мен беше, че нямаше изискваните от политиката такт, сдържаност и търпение. Не всичко може да стане като кавалерийска атака с шашки вън", подчерта Александър Маринов.
По темата за Северна Македония изтъкна, че било важно какво са правили всички действащи лица. Добави критично, че не можел да бъде безразличен "има ли такава паметна записка, вярно ли е, че премиерът Кирил Петков е поемал някакви ангажименти, макар и устни, той може да е поел ангажимент от типа аз ще направя това, защото смятам, че това е правилно". Преди два дни по време на изслушването на външния министър в оставка Теодора Генчовска, която е от квотата на "Има такъв народ" в правителството, тя каза за въпросната "паметна записка", че я е внесла в парламента, като в нея става въпрос за провела се среща на 31 март между заместника ѝ Васил Георгиев и европейския комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи. По думите на Генчовска на въпросната среща Вархеи е казал, че Кирил Петков е дал осем обещания за стъпки от страна на България за вдигане на ветото на Северна Македония и начало на преговорите за присъединяване към Евросъюза до края на френското председателство на Европейския съвет на 30 юни. Генчовска не уточни кои са ангажиментите, но посочи, че един от тях е свързан с "така наречения македонски език".
"Това е някъде може би в границите на нормалното, въпреки че има позиция и на парламента и на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), но не виждам причина това да не се изясни. Това замитане под килима сме го наблюдавали години наред, то до нищо добро не води. Давам примера с позицията на премиера за Северна Македония, защото в такава сложна конфигурация на управлението, със зараждащи се отдавна противоречия, с една опитна и мощна опозиция, трябва много да се внимава, да се преценява политически", отбеляза Маринов.