Ако си дал от себе си, не си живял напразно: 20 години от смъртта на Емил Димитров (СНИМКИ)
Естрадният певец можеше да бъде звезда във Франция, но избра да живее в България

На 30 март т.г. се навършват 20 години от смъртта на естрадния певец, музикант и композитор Емил Димитров, превърнал се в легенда още приживе. Той си отиде на 64 години след няколко прекарани инсулта. Последните години от живота си беше с парализа и се придвижваше с инвалидна количка.
Той е определян от международната преса като "Франк Синатра от Изток", изпял едни от най-популярните хитове като "Моя страна, моя България", "Ако си дал", "Джулия","Сбогом, Мария","Ела в София", "Само един живот","Моряшко сбогом", "Писмо до мама","Лидия","Нашият сигнал", "На брега на тихата Марица","Арлекино", "Има любов", в дует с Богдана Карадочева, "Песен за чайката" и още много други. Носител е на три платинени плочи.
Емил Димитров е роден на 23 декември 1940 г. в Плевен в семейство на артисти-илюзионисти. Негов баща е Димитър Димитров, известен като Факира Мити, a майка му е французойката Анастасия Димитрова (по мъж), асистентка на Мити, с артистично име Мадам Сиси.
Още като дете започва да се увлича по музиката и изкуствата, а акордеонът е първият инструмент, на който бъдещият музикант се научава да свири.
През 1960 г. Емил Димитров е приет да следва актьорско майсторство. Въпреки това обаче, музиката ще бъде истинското призвание и така на един концерт, където водещ е легендата Коста Цонев, Емил Димитров изпълнява "Арлекино, Арлекино". Именно това изпълнение ще предопредели пътя на изпълнителя и ще го остави на сцената, но не в ролята, която си е представял - ще бъде там в ролята на певец.
Емил Димитров със съпругата си Мариета, малкия Емил и композиторът Васил Андреев - мениджър, текстописец и любим мъж на певеца
Освен голям поп певец, той беше и композитор, най-продаваният български изпълнител – със 65 милиона продадени копия от албумите си в света, от които над 40 милиона в СССР и страните от Източна Европа според американското списание „Billboard“.
През 1970 г. Емил Димитров подписва договор с френската музикална компания „EMI Pathé-Marconi“, която издава първия му френскоезичен сингъл „L'amour c'est toi“ и която издава песните на „Бийтълс“, Жилбер Беко, Реджийн и др.
Песента му „Моника“ (български вариант: „Моя страна, моя България“) е разпродадена в тираж от 500 000 копия в Германия и 100 000 в Белгия. Песента също е записана и изпълнявана от немския изпълнител Уили Мартин.
Баща и син
Емил Димитров става известен във Франция, запознава се с Шарл Азнавур и Далида. Песента „Моя страна“ под названието „Моника“ е записана на френски, немски, италиански, испански. Водещи европейски звукозаписни компании сключват договори за записване и издаване на негови песни през 1970-те години. Пее на една сцена с Джани Моранди, Рики е Повери, Йосиф Кобзон и Алла Пугачова. Във Франция го очаква блестяща кариера, но тъгува по родината и се завръща обратно в България.
Емил Димитров е член на Съюза на френските композитори, в репертоара си има над 400 композиции, 280 от които са авторски и над 30 издадени албума.
В началото на 70-те години Емил Димитров пише една от най-популярните си песни. Тя ще бъде наречена неофициален химн на българите по света, а в множество класации ще бъде определена като най-добрата българска песен на 20 век. Песента е "Моя страна, моя България".
Друга много популярна негова песен е “Ако си дал”. Автор на текста е поетът Иля Велчев. Песента е издадена в албума на Емил Димитров от 1979 г.
Първата жена на Емил Димитров е актрисата и певица Грета Ганчева, за която се жени през 1967 г., но бракът им е кратък. От брака си с Мариета Гьошева, който трае от 1968 до 1991, има син – Емил Димитров-син, роден през 1970. Певецът посвещава песента „Моя страна, моя България“ именно на сина си. През 2000 г. Мариета Гьошева и Емил Димитров отново се женят. През декември същата година обаче Мариета умира след усложнения от диабет.
Единственият паметник на естрадната легенда бе издигнат в родния му град Плевен.