АЛАРМА: Дете си набучи окото с лък

Проф. Александър Оскар предупреждава родителите: Внимавайте с какво си играят децата

Общество
14:00 - 17 Юли 2023
2789
АЛАРМА: Дете си набучи окото с лък

12-годишно момиче от Габрово едва не загуби окото си след опасна игра с лък. Само бързата и професионална намеса на офталмолозите от клиниката в "Александровска болница" успя да предотврати жесток изход за Теди. А шефът на звеното проф. Александър Оскар издаде изрично предупреждение и апел към родителите да внимават с какво играят децата им и да не допускат това да се случва с остри предмети, включително прибори за хранене. 

"На 15 юли (събота) в 23.00ч. вечерта, 12-годишната Теодора от гр. Габрово е приета по спешност в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александорвска“ с разкъсно-контузна рана на очната ябълка, причинена от игра с лък.

Травмата е с размери приблизително 11 мм, с неправилен ход по целия диаметър на роговицата и с пролабиране на вътреочни тъкани. Пациентката е прегледана от специалистите по местоживеене и е насочена за лечение към Клиниката по офталмология на УМБАЛ „Александровска“, където е извършена оперативна интервенция от екипа на проф. Александър Оскар.

Целта на първичната хирургична обработка е първо да се възстанови херметичността на окото и да се предотврати вътреочна инфекция. След това, според възникналите усложнения, ще бъдат предприети по-нататъшни интервенции, за да се осигури максимална зрителна острота, според потенциала на окото.

„Травмата е много сериозна, от единия до другия край на роговицата, ирисът дефакто е вътре в раната. Ако се бяхме забавили с операцията, тогава роговицата се девитализира и шевовете не издържат и изпускат. Това компрометира цялата хирургична интервенция“, обясни проф. Оскар. На този етап първо трябва да заздравее роговицата и предният сегмент на окото, а впоследствие може би ще се наложи операция за смяна на лещата.

Теодора със сигурност няма да вижда с това око, както преди травмата, но се стремим то все пак да има някаква зрителна функция. Оптимисти сме, защото, за щастие задният очен сегмент не е засегнат. При постъпването си в клиниката момичето разпознаваше единствено светлината.

В хода на възстановяването след операцията се надяваме да започне да разпознава по-груби предмети, силуети и зрението да се подобрява. Случаи като този са много показателни за това колко е важно да обръщаме внимание с какво играят децата ни и много да им обясняваме, че замерване с предмети в областта на главата и особено в зоната на очите са много опасни“, допълни още специалистът.

И се обърна с призив:

"Бъдете внимателни какви играчки купувате на децата; не позволявайте да си играят с остри предмети (включително и прибори за хранене).

Всяка една, дори нелепа, травма в областта на главата крие сериозни рискове за зрението и здравето на децата. Използвам случая да благодаря на колегите: на доц. Здравков, извършил хирургичната интервенция и доц. Атанасова (анестезиолог), на д-р Росен Георгиев, приел детето в късните часове на събота вечерта, както и на целия екип, ангажирал се със своевременното и адекватно лечение на детето.