Амазонската джунгла се превръща в савана
Заради пожари и дърводобив тропическите гори постепенно изчезват
Голяма част от Амазонската джунгла може да е на ръба да загуби своята характерна природа и да премине от затворена тропическа гора към отворена савана с много по-малко дървета в резултат на климатичната криза, предупредиха изследователи, цитирани от "Гардиън".
Тропическите гори са силно чувствителни към промените във валежите и нивата на влага, а пожарите и продължителните суши могат да доведат до загуба на дървета и преминаване към подобна на савана комбинация от гори и пасища. В Амазонската джунгла се знаеше, че подобни промени са възможни, но се смяташе, че това ще се случи след много десетилетия.
Ново изследване показва, че тази повратна точка може да е много по-близка, отколкото се смяташе досега. Сега около 40% от съществуващата тропическа гора в Амазония е в точка, в която може да съществува като савана, вместо като тропическа гора, според проучване, публикувано в сп. Nature Communications.
Каквато и да е промяна от тропическа гора към савана все пак ще отнеме десетилетия, за да има пълен ефект, но веднъж след като процесът е в ход, е трудно да бъде обърнат. Тропическите гори поддържат значително по-голям набор от видове от саваната и играят много по-голяма роля в абсорбирането на въглероден диоксид от атмосферата.
Части от Амазонската джунгла получават много по-малко дъжд, отколкото преди заради променящия се климат. Сега валежите в около 40% от гората са на ниво, при което може да се очаква дъждовната гора да съществува като савана, според проучването, проведено от Стокхолмския център за устойчивост, базиран на компютърни модели и анализ на данни.
Миналата година президентът на Бразилия Жаир Болсонару беше предупреден, че продължаващото унищожаване на Амазонската джунгла от пожари и дърводобив ще доближи региона до критична точка, в която тропическите гори могат да се превърнат в савана. Тази година пожарите в Амазония са най-големите от десетилетие, с 60% увеличение на огнищата в сравнение с миналата година.
Арие Стаал, водещ автор на изследването, каза, че екологията на тропическите гори означава, че въпреки че те ефективно произвеждат свои собствени самоподдържащи ги валежи при правилния климат, те също така са предразположени да изсъхват при грешни условия.
"Докато горите растат и се разпространяват в даден регион, това се отразява на валежите", обяснява той и допълва: "Горите създават свой собствен дъжд, тъй като листата отделят водна пара и това пада като дъжд по-нататък чрез вятъра. Валежите означават по-малко пожари, водещи до още повече гори."
Но ако се загубят големи площи от тропически гори, нивата на валежите в региона съответно намаляват. Това намалено ниво на "рециклиране на атмосферната влага" е било симулирано в компютърните модели, използвани в изследването.
"По-сухите условия затрудняват възстановяването на гората и увеличават възпламеняемостта на екосистемата", отбелязва Стаал. Веднъж след като тропическите гори прекрачат прага и се превърнат в отворена смес от гори и пасища от типа савана, е малко вероятно да се върнат по естествен път в предишното си състояние.
"По-трудно е да се върнете от "капана", причинен от механизма за обратна връзка, при който отворената тревиста екосистема е по-запалима, а пожарите от своя страна поддържат екосистемата отворена", изтъква експертът.