Ангел Джамбазки осъди Бареков за „Джендърбазки”
Евродепутатът Ангел Джамбазки е осъдил бивш свой колега в ЕП Николай Бареков за 6000 лв. заради обиди, разпространени в негови тв изяви през 2019 г.
Бареков трябва да плати и 2314 лв. на Джамбазки за разноските по делото за непозволено увреждане. Това видя EURACTIV България в деловодството на Софийския районен съд, който е постановил решението. То не е окончателно и Бареков може да го атакува пред градския съд.
Джамбазки сочи в исковата си молба, че Бареков го е нарекъл „измамник“, „сган“, „амбулантен търговец“, „шмекер“, „слуга“, „подлога“, „псевдопатриот“, „лъжепатриот“, „мишка“, „безропотно слушаш“, „национален предател“, „нежен Джендърбазки“ и това унизило неговите чест и достойнство. Пред съда евродепутатът пледира още, че изказванията опетнили доброто име, с което се ползва, и можели да внушат у зрителя изключително негативно отношение към неговата личност, професионални качества и умения в областта на политиката.
Джамбазки разказва още, че това се е отразило отрицателно на психическото му състояние. Той бил разстроен и притеснен от разколебаното обществено доверие в личността му на човек, който се ползвал с морал, чест, почтеност и родолюбивост. Притеснения имал за професионалната си реализация. Преживял срам, стрес и безпокойство, които довели до липса на концентрация, загуба на сън, влошена комуникация в семейния и професионален кръг, пише пише euractiv.bg.
Пред съда Бареков отговаря, че цитатите са погрешно представени и възприети от Джамбазки. Че става дума за динамична дискусия и казаното е част от контекста на обсъжданата тема. Освен това коментарите му били за множество събития и хора, мнение на журналист за актуални събития, който обобщава тип поведение на кандидатите за народни представители и не е свързано с Джамбазки.
Съдът обяснява в решението си, че обида има, когато деецът каже или извърши нещо унизително за честта или достойнството на друг (макар и съответното оценъчно съждение да е обективно вярно) и то възприеме пряко или посредствено думите или действията. Обида е всяка употреба на унизителни епитети, свързани с отрицателно качество на личността и/или на отрицателни унизителни съждения за качествата на засегнатия, пише още съдът.
И обяснява, че пределите, до които се простира свободата на изразяване, се определят от възможността да бъдат засегнати неоправдано честта и достойнството на гражданите. Правото на свободно изразяване на мнение и правото на критика не може да се упражнява, за да се нанасят обиди и да се изричат или поддържат клеветнически твърдения. Когато при упражняването на това право се накърнява достойнството или честта на другиго, лицето, което е нанесло обида, или е изрекло клеветническо твърдение, отговаря за причинените вреди.
Съдът напомня, че може да се очаква, че публичните личности ще са подложени на негативна критика. Това обаче не означава, че е позволено да бъдат обиждани.
Допустимо публичните личности да бъдат подложени на обществена критика на ниво по-високо от това, на което са подложени обикновените граждани. От тях се изисква да бъдат по-толерантни към агресивни изказвания по повод изпълняваните от тях функции, защото колкото по-известна е една личност, толкова повече намеса и засилен обществен интерес в своята частноправната сфера се налага да понася, обяснява съдът.
Но допълва, че публичният дебат по време на избори за народни представители в националния или европейския парламент засяга пряко интересите на обществото. И острото политическо противопоставяне в предизборна обстановка, с използване на крайно груби, принизяващи личността квалификации, не може да се защити със свободата на изразяване на мнение.
Съдът приема, че думите „подлога“, „слуга“ и „сган“ са цинични, крайно оскърбителни и безнравствени. Публичната реч на Бареков дискредитира политическия опонент със своята арогантност вместо с убедителни аргументи, с които да отстоява собствените си позиции, пише още съдията.
По същия начин се приема и че наричането на Джамбазки „Джендърбазки“ е обидно, защото без съмнение насочва зрителите към сексуалната идентичност на Джамбазки и че бива окачествяван като лице с различна сексуална ориентация спрямо неговия пол.
„Макар неинформирани, нетолерантни и недемократични, доминиращи са възгледи в българското общество, че не се одобрява всяка друга сексуална индентичност, освен хетеросексуалността. (…) Поради това всеки нехетеросексуален индивид се възприема като по-нисш и позор за човешкия род. Изразът „нежният Джендъразки“ съдът приема за вулгарен и пример за дехуманизация на човека и чрез него Бареков изразява едно презрително отношение към личността на Джамбазки“, пише в решението.
Колкото до думите и изразите „политически измамник“, „политически амбулантен търговец“, „шмекер“, „псевдопатриот“, „лъжепатриот“, „мишка“, „безропотно слушащ“, „национален предател“, за тях съдът приема, че са политическа оценка на Бареков за работата на Джамбазки като политик.