Апартаментите по-евтини с 10 000 евро заради Ковид-19

За периода на извънредно положение отливът на купувачите е 50%

Новини
17:04 - 21 Май 2020
4384
Апартаментите по-евтини с 10 000 евро заради Ковид-19

Коронавирусът е ударил и пазара на имоти. Средната сума за покупка на двустайно жилище в София през двата месеца на извънредно положение у нас е намаляла с 10 хил. евро и достига около 90 хил. евро, сочат данни на Адрес Недвижими имоти, оповестени от главния изпълнителен директор на компанията Гергана Тенекеджиева по време на онлайн събитие, пише investor.bg. 

През същия период на пазара са се появили предложения за тристайни апартаменти на цена до 100 000 евро. По данни на компанията 10% е отстъпката, която най-често е била договаряна при реализиране на сделките.

Тенекеджиева се въздържа от прогноза какво ще се случи с цените на жилищата след коронавирусната криза, като посочи само, че те се определят от участниците на пазара – купувачите, продавачите, а през последните десет години - и банките като сериозен участник на имотния пазар. Поевтиняване на жилищата обаче неминуемо ще има, тъй като за периода на извънредно положение отливът на купувачите е с 50%. При надценените имоти обаче вече се наблюдава спад на цените в рамките на 10%, каза Тенекеджиева. 

След първите две седмици на ступор на пазара в началото на април по-активни са станали продавачите, а броят на купувачите се е възстановил на около 20%, сочат наблюденията на Адрес.

„Те може би бяха притеснени, че няма да реализират сделки, защото се говореше за криза, но към края на април и началото на май ситуацията се промени, купувачите се активизираха много и те отново са повече от продавачите на пазара“, каза Тенекеджиева.

В същото време продавачите са възприели позиция на изчакване, за да видят какво ще се случи след отминаването на извънредното положение. „На пазара останаха само продавачи, които трябва да решат жилищния си проблем – да излязат от инвестиция или им се налага да се преместят, да се свият или разширят“, посочи Тенекеджиева.

Тя смята, че е нормално да се изчака, за да се види как ще се развие ситуацията, но предупреди, че пазарът на имоти е много бавно адаптивен. „При предходната криза напасването на пазара продължи между четири и шест години. Сега не знаем какво ще се случи с развитието на вируса през есента, зимата и през следващата година. Пазарът на имоти ще бъде изключително обвързан с разпространението на заразата“, посочи Тенекеджиева.

34% от сключените сделки през периода са били с пари в брой, а 11% са с кредит между 80% и 100% стойността на имота. 20% от клиентите на Адрес са използвали банково финансиране за между 50% и 80% от сумата.

За периода на извънредното положение няма промяна в най-предпочитаните квартали за покупка на жилище в София – купувачите отново са ориентирани към Лозенец, източните и южните райони. „Центърът винаги остава интересен за хората с пари, които имат бизнес и считат, че в етап на затруднение на пазара на имоти, могат да си купят жилище на изгодна цена“, посочи Тенекеджиева.

Въпреки промените двустайните и тристайните жилища остават най-предпочитани от купувачите – те представляват съответно 30% и 25% от всички покупки. Едностайните жилища заемат дял от 10%, а многостайните – 8,5%. Сериозен интерес през периода са представлявали гаражите. Сделките за тях формират 15% от всички покупко-продажби между 13 март и 13 май.