Археолози откриха части от статуя на Клеопатра край Александрия
Археолози, извършващи разкопки в Тапосирис Магна близо до Александрия, Египет, са открили мраморна статуя, която може би изобразява Клеопатра VII.
Тапосирис Магна, което означава „голямата гробница на Озирис“, е основана от Птолемей II Филаделф между 280 и 270 г. пр.н.е. по време на елинистичния период. Тапосирис Магна е планирана с квадратна форма, в центъра на която е храмът на Озирис, за който някои учени предполагат, че е мястото на последния покой на Клеопатра VII.
Неотдавнашна египетско-доминиканска археологическа мисия провежда разкопки в южната стена на храма, като открива множество артефакти от късния птолемеев период.
Находките включват бяла мраморна статуя на жена с кралска корона, която според експертите е изображение на Клеопатра VII, както и варовиков бюст на цар, носещ на главата си накит на Неме.
Според прессъобщение на египетското министерство на туризма и антиките археолозите са открили монети, керамика, маслени лампи, варовикови съдове, бронзови фигурки и амулет с форма на скарабей, на който е изписано „Справедливостта на Ра възкръсна“.
При разкопките са открити и следи от гръцки храм от IV в. пр. н. е., който се намира в близост до система от дълбоки тунели, простиращи се от езерото Мариут до Средиземно море.
Разкрит е и голям некропол с 20 катакомби, както и подземна гробница под древния фар на Тапосирис Магна. Гробницата се състои от три камери, едната от които съдържа девет бюста от бял мрамор и други артефакти.
Към откритията се прибавят и предварителните проучвания на потопените части на града, които разкриват подводни структури, създадени от човека, човешки останки и голямо количество керамика.
„Мисията ще продължи работата си с цел да разкрие още от тайните на този древен храм и връзката му с управлението на кралица Клеопатра VII“, заявиха от египетското Министерство на туризма и антиките.