Археолози откриха многовековен античен град в Перу

Смята се, че 3500-годишният Пенико е служил като ключов търговски център

Новини
13:39 - 07 Юли 2025
1701
Археолози откриха многовековен античен град в Перу

Археолози откриха древен град в северната провинция Баранка в Перу,съобщава БиБиСи. Смята се, че 3500-годишният град, наречен Пенико, е служил като ключов търговски център, свързващ ранните общности от тихоокеанското крайбрежие с тези, които са живели в Андите и басейна на Амазонка.

Разположен на около 200 км северно от Лима, обектът се намира на около 600 метра над морското равнище. Според археолозите градът е основан между 1800 и 1500 г. пр.н.е. - приблизително по същото време, когато ранните цивилизации процъфтяват в Близкия изток и Азия.

Изследователите твърдят, че откритието ще хвърли светлина върху това какво се е случило с най-старата цивилизация в Америка - Карал. Обектът е проучван в продължение на 8 години. Разкрити са 18 структури, включително церемониални храмове и жилищни комплекси.

Пенико се намира близо до мястото, където Карал, призната за най-старата известна цивилизация в Северна и Южна Америка, е била основана около 3000 г. пр.н.е., в долината Супе в Перу. Карал разполага с 32 паметника, включително големи пирамидални структури, сложно напоително земеделие и градски селища. Смята се, че се е развил изолирано от други сравнително ранни цивилизации в Индия, Египет, Шумер и Китай.

Д-р Рут Шейди, археологът, ръководил неотдавнашните изследвания на Пенико и разкопките на Карал през 90-те години на миналия век, заяви, че откритието е важно за разбирането какво се е случило с цивилизацията на Карал, след като е била унищожена от изменението на климата.

Перу е дом на много от най-значимите археологически открития в Южна Америка, включително цитаделата на инките Мачу Пикчу в Андите и мистериозните линии на Наска, гравирани в пустинята по централното крайбрежие.