Археолози откриха вещерски знаци в средновековно имение

Свят
17:28 - 01 Ноември 2024
17028
Археолози откриха вещерски знаци в средновековно имение

Представители на държавната комисия за исторически сгради и паметници на Англия съобщиха за уникално откритие: по стените на имение, построено през Късното средновековие, те открили десетки символи, които във фолклора обикновено се наричат „вещерски знаци“. Но в действителност те нямат нищо общо с вещиците.

Гейнсбъро Олд Хол се намира в източната част на Англия и е едно от най-добре запазените късносредновековни имения във Великобритания (без да броим кралските). Построено е през 1460 г. от сър Томас Бърг.

Семейство Бърг било богато и благородно, а също и доста способно да се отбранява – те многократно трябвало да защитават земите си от алчни съседи. Крал Хенри VIII два пъти посещава Гейнсбъро Олд Хол. Той посещава имението за първи път през 1509 г. и за втори път – през 1542 г., заедно с петата си съпруга, кралица Катрин Хауърд.

След престоя си в Гейнсбъро кралицата е обвинена в изневяра и екзекутирана. Дали това е свързано с факта, че в имението Хенри VIII се срещна с Катрин Пар, вдовицата на Едуард Бърг (внук на основателя на Гейнсбъро), не е известно. Но три години по-късно тя става неговата шеста – и последна – съпруга.

По-късно имението преминава в ръцете на семейството на лондонските търговци Хикман и сега се счита за държавен паметник. Външният вид се е променил малко през последните векове: това е продълговата сграда с кула в североизточния ъгъл. Съхранили са се общата зала с нейния сложен покрив и най-пълната средновековна кухня в Британия. 

Служители на организацията English Heritage (Historic Building and Monuments Commission for England) се заинтересували от знаците, надраскани или нарисувани по вътрешните и външните стени на сградата. В продължение на две години те картографирали разположението на тези знаци и се опитвали да разберат техния смисъл.

Повечето от знаците се намирали в крилото, предназначено за прислугата. Но някои били начертани в голямата зала на Гейнсбъро Олд Хол. Именно на стената на голямата зала изследователите открили малък пентаграм, който се асоциира с налагането на проклятие.

До пентаграма е написано обърнато името „Хикман“ (собственик на имението от 1596 г.), тоест именно той е бил обектът на магическото въздействие. Практиката за изкривяване (обезобразяване) на име при правене на заклинания е била широко използвана в римско и англосаксонско време, но такива заклинания не са били срещани преди това в обекти на английското наследство (Средновековие и по-късно). 

Но все пак по-голямата част от намерените графити и релефи са така наречените вещерски знаци, които, за разлика от проклятието с пентаграма, не символизират никакво зло влияние. Обикновено това са кръгове с шестоъгълници от венчелистчета вътре – капани за демони.

Такива капани са символи на апотропна (от гръцки otποτρόπαιος – „предпазващ от беди“), защитна магия. Смята се, че тези знаци предпазват от или прогонват злото. Въпреки името (вещерски), те трябвало да защитават жителите на имението от вещици, демони и проклятия. 

Някои апотропни знаци често се разглеждат от етнографите като форма на т.нар. симпатична магия, когато например ритуално обгаряне на новопостроена сграда я предпазва от пожар и удари на мълния: буквално „борба с огъня чрез огън“. Повече от сто от тези „обгаряния“ били открити по стените на Гейнсбъро Олд Хол – собствениците на имението искали да се защитят от пожари.

Апотропната магия очевидно е била широко разпространена в английското общество по това време. Изследователите откриват нейни символи не само в старинни къщи, но дори и по стените на християнски храмове, като се започне от Средновековието и почти до края на Новото време.

През 2019 г. археолози откриха стотици вещерски знаци по стените на пещерна система в Ийст Мидландс (Централна Англия), където са живели отшелници. Очевидно дори християнските монаси са вярвали, че няма такова нещо като твърде много защита от злото.