Азербайджан нахока Франция и Нидерландия за отвъдморските им територии

ЕС
14:44 - 13 Ноември 2024
2348
Азербайджан нахока Франция и Нидерландия за отвъдморските им територии

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев упрекна Франция и Нидерландия за запазването на отвъдморските територии, съобщава "Политико".

Тово се случи на среща на островни лидери на тазгодишните преговори за климата COP29.

Той обвърза изменението на климата с "неоколониализма" и обеща да подкрепи малките островни страни в борбата им срещу покачващото се морско равнище.

"Т.нар. отвъдморски територии на Франция и Нидерландия, особено в Карибите и Тихия океан, са сред най-тежко засегнатите от изменението на климата", посочи Алиев на срещата на върха на малките островни развиващи се страни на COP29. "Гласовете на тези общности често са брутално потискани от режимите".

Той продължи да изброява териториите, които нарече "колонии", и примери за това как френската и нидерландската администрация са причинили "деградация на околната среда", като ядрените опити на Франция във Френска Полинезия и Алжир.

След това Алиев говори надълго и нашироко за тазгодишните бурни безредици в Нова Каледония, за които той обвини "режима" на президента Еманюел Макрон.

Франция обвини Азербайджан в намеса във вътрешните ѝ работи, особено в Нова Каледония. Азербайджан основа инициативната група Баку, която обединява 14 политически движения в бившата Френска империя в името на деколонизацията и изгради връзки с местни политически фигури, призоваващи за автономия или независимост на отвъдморските територии на Франция.

Той също така разкритикува Съвета на Европа - пазителят на правата на човека на континента - и Европейския парламент за това, че не осъдиха начина, по който Франция се справи със ситуацията.

"Европейският парламент и парламентарната асамблея на Съвета на Европа станаха символи на политическата корупция и носят отговорността заедно с правителството на президента Макрон за убийствата на невинни хора", отбеляза Алиев.

Изказването му, което беше посрещнато с ентусиазирани аплодисменти от присъстващите на срещата на върха, беше направено само ден след като той използва встъпителната си реч на COP29, за да атакува западното "лицемерие".

Нито френският премиер Еманюел Макрон, нито нидерландският му колега Дик Схоф присъстват на COP29.