България е 70-та в света по организирана престъпност
Политически фигури на високо ниво са включени в множество незаконни дейности, сочи доклад
Резултатът на България в Глобалния индекс по линия на организираната престъпност е 5.43, което я нарежда на 70-то място сред 193 страни. Това става ясно от последните данни на Глобалната инициатива срещу транснационалната организирана престъпност (GI-TOC) и Центърът за изследване на демокрацията, представени на международна конференция в София на тема „Организирана престъпност и корупция на Балканите: Тенденции и перспективи“.
Държавата ни е на 10 позиция от 44 страни в Европа и на седмо място от 17 страни в Централна и Източна Европа. Данните измерват нивата през 2020 г. На първо място в Индекса е Конго с резултат от 7.75, а най-нисък резултат има тихоокеанската държава Тувалу - 1.54, допълва БТА.
Глобалният индекс на организираната престъпност е инструмент, който измерва нивото на организираната престъпност и изградената устойчивост срещу нея в 193 държави в три основни направления - криминални пазари, криминални участници и устойчивост на организираната престъпност.
По линия на криминални пазари оценката на Индекса за страната ни е - 6 за трафик на хора, търговия с хероин и синтетични наркотици; 5 за каналджийство, търговия с канабис, престъпления срещу животинския свят и невъзобновяемите ресурси; 5.50 е индексът за престъпления срещу природата, а 3.50 е за търговия с оръжие.
Във връзка с участниците в организираната престъпност у нас, индексът за свързаност показва нисък резултат за международни криминални участници– 4.50, както и за мафиотски групи. Индексът дава резултат от 6.50 по линия на престъпни мрежи и 7.50 за криминални участници вградени във властта.
„Политически фигури на високо ниво са включени в множество незаконни дейности, от незаконна сеч до контрабанда на наркотици и цигари“, се посочва в доклада. Според поместената в него информация влиянието на традиционната мафия е намаляло у нас, като повечето групите са разпуснати. „Останалите създават законен бизнес и установяват влиянието си в законната икономика и политика, но те все още са замесени и в престъпни операции, предимно изнудване и трафик на наркотици“, посочват изследователите.
Косьо Иванов, старши анализатор към GI-TOC, акцентира на индикатора устойчивост на организирана престъпност и ниския резултат за гражданските организации у нас – на неправителствения сектор, както и влиянието върху медиите.
Индикаторът за устойчивост дава резултат от 5.29 за България. „Резултатът на този индикатор за България е в противоречие с глобалните тенденции“, казва Иванов. На Балканите също, сферата на гражданското общество е доста развита и се работи много добре, добавя той.
На въпрос за резултата на България по линия на организирана престъпност, той посочва, че нивата не са много високи. „Има някои пазари, които са оценени по-високо от други. Например, престъпления срещу дивата природа не са особено популярни в България и няма участие на организирана престъпност в тези пазари, за сметка на наркотиците“, цитира БТА експертът.
По думите му рискът за България да има увеличение на престъпността е голям, но също така има повод за оптимизъм. „Понеже държавата, в зависимост от следващите месеци, как протекат изборите, може да повиши нивата на т.нар. устойчивост на организираната престъпност. Политическата воля е нещо, което досега ни спираше да прогресираме напред“, коментира Иванов.