Най-възрастният маратонец в света загина в катастрофа на 114 години

Индиецът от британски произход Фауджа Сингх почина, след като беше блъснат от кола в Индия

Легенди
19:00 - 15 Юли 2025
3435
Най-възрастният маратонец в света загина в катастрофа на 114 години

Най-възрастният маратонец в света - индиецът от британски произход Фауджа Сингх, загина трагично, след като беше блъснат от кола в Индия на 114-годишна възраст. Полицията съобщава, че Сингх е пресичал път в селото, в което е роден в щата Пенджаб, когато го е блъснало неидентифицирано превозно средство. Местните жители го откарали в болница, където той починал.

Обявен за световна икона, Сингх има рекорди на маратони в множество възрастови категории, включително когато е бил над 100 години. Той започва да бяга на 89 години и пробяга девет пълни маратона между 2000 и 2013 г., когато се пенсионира.

От неговия клуб по бягане и благотворителна организация Sikhs In The City заявиха, че предстоящите им събития в Илфорд, Източен Лондон, където е живял от 1992 г., ще бъдат честване на живота и постиженията му.


Трагедията се е случила в понеделник, докато столетникът се е разхождал в родното си село Беас Пинд, близо до Джаландхар. Извършителите се издирват, обявиха от местната полиция.

Факелоносец на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г., Сингх постигна няколко важни етапа по време на бегаческата си кариера, включително това, че се превърна в първия столетник, завършил пълен маратон през 2011 г. в Торонто.

Твърдението му, че е най-възрастният маратонец в света обаче не беше признато от Книгата на рекордите на Гинес, тъй като той не можеше да покаже акт за раждане от 1911 г.

Британският паспорт на Сингх обаче показваше дата на раждане 1 април 1911 г. Мъжът имаше и писмо от кралицата, с което го поздравява за 100-годишнината му.


Неговият треньор Хармандер Сингх заяви, че актове за раждане не са били изготвяни в Индия по времето, по което маратонецът се е родил.

Като малко момче, израснало в Пенджаб, Сингх е бил подиграван от хората в селото си, тъй като краката му били слаби и не можел да ходи правилно до 5-годишна възраст. Преди да навърши 40 години, фермерът Сингх преживял турбуленцията на двете световни войни.

След смъртта на съпругата си Джан Каур в началото на 90-те години на миналия век, той се премества в Лондон, за да живее с най-големия си син Сукхджиндер. Но по време на посещение в Индия той става свидетел на смъртта на по-малкия си син Кулдийп при инцидент, който го съкрушава.

Обзет от мъка, Сингх прекарва часове, седнал близо до мястото, на което синът му е бил кремиран. Загрижени селяни съветват семейството му да го заведе обратно във Великобритания.

Обратно в Лондон, по време на едно от посещенията си в гурдварата, Сингх среща група възрастни мъже, които заедно бягат. Той среща и Хармандер Сингх, който по-късно става негов треньор. „Ако не бях срещнал Хармандер Сингх, нямаше да се занимавам с маратонско бягане“, казва той.

Сингх дебютира на Лондонския маратон през 2000 г. - месец преди да навърши 89 години. Завършва състезанието за шест часа и 54 минути, отбелязвайки началото на едно забележително пътешествие.

През 2003 г., на маратона в Торонто, той подобрява времето си с изумителните един час и пет минути, завършвайки състезанието за пет часа и 40 минути.

Пред същата година се сдобива с международна слава, когато "Адидас" го наема за рекламната си кампания „Нищо не е невъзможно“, в която участват и легенди, като Мохамед Али.

През 2005 г. той е поканен от тогавашния министър-председател на Пакистан да участва в първия маратон в Лахор. Година по-късно, през 2006 г., получава специална покана от кралица Елизабет II да посети Бъкингамския дворец.


Той продължава да се състезава в маратони чак до 100-годишна възраст и си спечелва прякора „Торнадо с тюрбан“. Повечето от приходите му от реклами отиват директно за благотворителни фондации.

През 2013 г. участва в последното си състезателно бягане на дълги разстояния в Хонконг, завършвайки 10-километрово трасе за 1 час, 32 минути и 28 секунди.

Фауджа Сингх отдава здравето и дълголетието си на своя прост начин на живот и дисциплинирана диета.

„Да ям по-малко, да тичам повече и да остана щастлив - това е тайната зад моето дълголетие. Това е моето послание към всички“.