България трябва да изчака с влизането в еврозоната
Ще бъдем задължени да купуваме дългови книжа на страни като Испания, Португалия и Италия, предупреждава икономистът доц. Григор Сарийски
Да станем член на клуб, в който ще поемем допълнителни разходи, не е най-доброто решение за България в момента. С влизането в еврозоната ще бъдем задължени да купуваме дългови книжа на страни като Испания, Португалия и Италия. Сега, когато все още не сме част от еврозоната, ние нямаме нито една ценна книга от тези емитенти. Това са ангажименти, които България не е готова да изпълни.
Иначе, един от основните мотиви за влизането ни в еврозоната е възможността правителството да тегли по-лесно по-голям дълг, каза доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН във видео бизнес подкаста "Какво могат парите?" по DIR.BG със Стефан Кунчев
Всички пари в обръщение у нас са почти двойно обезпечени в активи в евро в БНБ. Освен това,
валутният борд ограничава възможността на централната банка да финансира директно министерството на финансите.
Такава спирачка не съществува в еврозоната. Валутният борд у нас е стабилен и няма причина да се твърди, че той може да бъде пробит. Това, че България в момента стои стабилно на финансовите пазари, се дължи единствено на валутния борд. Хората могат да бъдат спокойни, увери доц. Сарийски.
По-притеснително според Сарийски обаче е заявеното намерение за поемане на нов държавен дълг от 16 милиарда лева.
Това значи, че финансовият министър е по-склонен да взема пари назаем от бъдещите поколения, отколкото да събира дължимото от сегашните. Според икономиста от БАН редовно се спекулира, когато става дума за събираемост на приходи от данъци.